Чи багато бананів споживає Україна на фоні інших країн? - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Чи багато бананів споживає Україна на фоні інших країн?

Як повідомляє EastFruit, новина про рекордний імпорт бананів в Україну в 2019 році на тлі зростаючого внутрішнього виробництва фруктів та ягід виявилася доволі резонансною. У зв’язку з цим багато хто цікавиться, а чи багато бананів споживають українці насправді?

 

Нагадаємо, що споживання бананів жителями України, за оцінками Української плодоовочевої асоціації (УПОА), вперше перевищило 6 кг на людину за рік і вже становить більше половини від обсягу споживання яблук. А розмір ринку бананів України і зовсім вже майже в два рази більше, ніж розмір ринку свіжих яблук.

 

Однак Україна, за словами Андрія Ярмака, економіста інвестиційного департаменту продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), Україна належить до країн з низьким рівнем споживання бананів в розрахунку на одного жителя.

 

«Всі країни за рівнем споживання бананів можна умовно розділити на шість категорій:

1. Країни-експортери бананів,

2. Країни-виробники (де банан є традиційним фруктом),

3. Багаті країни-імпортери бананів,

4. Країни-імпортери із середнім рівнем споживання бананів,

5. Країни-імпортери з низьким рівнем споживання бананів

6. Країни-імпортери з ультра-низьким рівнем споживання бананів.

Україну можна віднести до п’ятої категорії споживачів країн з низьким споживанням. Поруч з нами за рівнем споживання бананів перебувають такі країни як Білорусь, наприклад. Хоча, в Білорусі споживання бананів вище, ніж в Україні на 27-28% та досягає 7,7 кг / рік. Молдова споживає близько 4 кг бананів на людину в рік, а Румунія, 8,1 кг/рік», зазначає Андрій Ярмак.

 

Експерт також зазначає, що Росія нещодавно перейшла в четверту категорію країн, тобто в число тих, хто має середній рівень споживання, так як обсяги споживання бананів на одну людину в Росії перевищили 10 кг і майже зрівнялися з яблуком. У Польщі споживання бананів складає майже 13 кг на людину в рік більше, ніж споживання яблук в Україні.

 

«Справжніми ж фанатами бананів є жителі Еквадору вони щорічно з’їдають понад 100 кг у розрахунку на одного жителя приблизно стільки ж, скільки українці або білоруси картоплі. Але це легко пояснити адже Еквадор з великим відривом лідирує серед країнекспортерів бананів, продаючи за рік на зовнішні ринки понад 6,5 млн тонн», пояснює Ярмак. У цю ж категорію країн експерт відносить Філіппіни, Анголу, Камерун, КостаРіку, Гватемалу, Колумбію, Домініканську Республіку та інші країни.

 

Багато бананів (категорія номер два) споживають також жителі таких країн як Суринам, Індонезія, Гондурас, Бангладеш, Індія і т.п. До багатих країн-імпортерів, які взагалі не вирощують власних бананів або вирощують їх в невеликих обсягах, відносяться більшість країн ЄС-15, США, Канада і країни Близького Сходу. Наприклад, в ОАЕ споживання бананів в розрахунку на одного жителя досягає 20 кг на рік, проте там живе багато етнічних індусів та пакистанців, які звикли споживати ці фрукти регулярно. У США споживання бананів на одного жителя становить близько 15 кг на рік, а в Німеччині – близько 17 кг за рік.

 

А ось в категорію з ультра-низьким споживанням бананів потрапляють багато країн Центральної Азії, де обсяги власного виробництва недорогих фруктів, ягід та горіхів є доволі суттєвими, і які знаходяться на великій відстані від великих морських портів, що сильно збільшує вартість бананів через дорогу логістику. Для прикладу, споживання бананів в Казахстані – нижче 2 кг/чол. на рік. Жителі Таджикистану споживають трохи більше 1 кг бананів на людину в рік, а жителі Узбекистану – всього лише 700 грамів або близько п’яти штук бананів за рік.

 

До речі, в шосту категорію країн з ультра-низьким споживанням бананів входять також Туреччина і Грузія. Ці країни споживають лише близько 2,5 кг бананів на людину за рік – це трохи більше одного банана в місяць.

 

Fruit-Ukraine.org за інформацією EastFruit