Експерти пояснили, чому Україна нарощує імпорт бананів - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Експерти пояснили, чому Україна нарощує імпорт бананів

За попередніми оцінками аналітиків Української плодоовочевої асоціації, в 2019 році Україна оновила історичний рекорд імпорту бананів. Експерти оцінюють імпорт бананів в Україну за 12 місяців 2019 року в 270-275 тис. тонн, що на 8-9% більше, ніж попередній рекорд, встановлений в 2018 році.

 

 

«Характерно, що рекордний обсяг імпорту бананів в Україну відзначається на тлі зростаючого виробництва українських фруктів і ягід та скорочення чисельності споживачів після втрати контролю над АР Крим та декількома районами Донецької і Луганської областей країни. Навіть в 2013 та 2014 роках імпорт бананів був менше, ніж в 2019 році. А це говорить про ще більш різке зростання споживання цих екзотичний фруктів в розрахунку на одного жителя України», зазначає Катерина Звєрєва, директор з розвитку УПОА.

 

За оцінками УПОА, в 2019 році кожен житель України вперше спожив в середньому більше 6 кг бананів за рік. Таким чином, середній показник споживання бананів на душу населення зріс на 20-22% по відношенню до 2013 року.

 


«Споживання бананів продовжує зростати, незважаючи на величезну диспропорцію в цінах на банан і яблуко на внутрішньому ринку. Навіть у другій половині календарного 2019 року, коли ціни на яблуко практично подвоїлися, банани, як раніше продавалися в середньому на 70-80% дорожче в роздріб, а їх імпорт продовжував зростати. І в першій половині сезону, коли роздрібні ціни на банан були в три рази вище, ніж на яблуко, імпорт бананів також бив рекорди», – коментує ситуацію Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

 

«На сьогоднішній день ми оцінюємо споживання свіжого яблука споживачами України в 11 кг на людину в рік. При цьому лише близько 9 кг споживаного яблука купується в супермаркетах і на ринках, а решта 2 кг – це споживання яблука власного виробництва жителями сільських територій. В середньому один споживач в Україні витратив на банани в 2019 році близько 170 грн ($ 7.2), а на яблуко – лише близько 110 грн ($ 4.7). Тому банани вже зараз забезпечують роздрібу в півтора рази більше виручки, ніж яблука. Якщо ж врахувати, що більше яблука продається на базарах та лотках, ніж в супермаркетах, в той час, як банани продаються, переважно, через мережі супермаркетів, продавати цей тропічний фрукт супермаркетам вже зараз набагато вигідніше, ніж яблуко. Мені здається, що це є головною, хоч і не єдиною причиною того, що споживання бананів росте, а споживання яблука, навпаки, знаходиться в стані стагнації», – пояснює Андрій Ярмак.

 

Аналітики УПОА оцінюють роздрібний оборот бананів в Україні в 7,5 млрд грн ($ 320 млн), в той час як роздрібний оборот яблук країни не перевищував 4,4 млрд грн ($ 190 млн).


Крім банана, Україна продовжує нарощувати імпорт інших тропічних фруктів: мандарина, апельсина, лимона, грейпфрута, хурми, ківі, авокадо, ананаса, манго і т.п. Звичайно, не останню роль в цьому грає і зміцнення української гривні по відношенню до долара та євро. Однак імпорт цікавий і супермаркетам, і новому поколінню молодих споживачів, які шукають нові смаки і хочуть пробувати нові, часто екзотичні продукти.

 

 

Fruit-Ukraine.org