Для отримання держпідтримки малі фермери-овочівники мають інтегруватися у сучасний комерційний ринок - Катерина Звєрєва - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Для отримання держпідтримки малі фермери-овочівники мають інтегруватися у сучасний комерційний ринок – Катерина Звєрєва

Сьогодні до 90% українського овочевого ринку знаходиться в тіні, що у грошовому еквіваленті становить не менше 40 млрд. грн.  Для того ж щоб малі фермери та сімейні фермерські господарства мали доступ до державної підтримки, вони мають діяти у правовому полі, інтегруватися у сучасний комерційний ринок. 

Таку думку висловила директорка з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Катерина Звєрєва у своїй авторській колонці на Інтерфакс-Україна, коментуючи затведження Урядом Концепції державної цільової програми розвитку овочівництва до 2025 року, що була розроблена фахівцями УПОА.

“Тобто замість стихійної торгівлі мають бути системні поставки продукції, ефективна кооперація та легальні прибутки. Це дозволить розвиватися галузі, розвиватися державі, а споживачі будуть упевнені у якості та походженні тієї продукції, яку вони споживають”,- поділилася власним баченням розвитку галузі директорка з розвитку УПОА.

Наразі ж Україна, за словами Катерини Звєрєвої, багато імпортує  – імпорт овочевої продукції зростає, а експорт, навпаки, знижується.

Так, у попередньому 2019 році  ми отримали негативне торгівельне сальдо щодо зовнішньоекономічних операцій зі свіжою овочевою продукцією, яке склало майже 100 млн. доларів США –  експорт овочів скоротився до 70 тис. тонн, а імпорт сягнув близько 200 тис. тонн.

“Щоб українська овочева продукція була конкурентоспроможною на внутрішньому та зовнішніх ринках, необхідно забезпечити професійний процес вирощування, збору, доробки та зберігання продукції. Один невеличкий фермер власними силами це зробити не зможе. Для розвитку овочевої галузі в Україні потрібно в селах або районах, що спеціалізуються на вирощуванні однієї, двох або трьох культур створювати інфраструктуру з доробки продукції. При цьому, так званий, перший клас продукції готувався би на свіжий ринок, а другий – був би сировиною для переробних підприємств. Саму ж компенсацію потрібно надавати саме сільськогосподарським овочевим кооперативам, адже це буде стимулом для об’єднання виробників. Тож державна підтримка у частковому відшкодуванні вартості будівництва та/або придбання обладнання для кооперативних пакувальних центрів свіжої овочевої і баштанної продукції, а також часткове відшкодування вартості будівництва нових тепличних комплексів”,- вважає Катерина Звєрєва.

Нагадаймо, що рішення щодо затвердження Концепції державної цільової програми розвитку овочівництва до 2025 року було прийнято українським Урядом 21 жовтня.

Програма спрямована на розвиток галузі овочівництва та забезпечення населення високоякісною овочевою продукцією.

Концепція була розроблена Українською плодоовочевою асоціацією спільно з Інститутом водних проблем і меліорації, Інститутом овочівництва і баштанництва, Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та українськими виробниками овочів. Основною проблемою, на розв’язання якої спрямована концепція, є забезпечення населення України високоякісною овочевою і баштанною продукцією, а також розвиток ефективного конкурентоспроможного виробництва.

Fruit-Ukraine.org