Подальший розвиток виробництва лохини в Україні можливий тільки шляхом збільшення експорту - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Подальший розвиток виробництва лохини в Україні можливий тільки шляхом збільшення експорту

Сезон лохини в Україні практично завершено, хоча окремі учасники ринку і продовжують реалізацію залишків продукції. Тому аналітики EastFruit вирішили підбити попередні підсумки сезону 2023 року, який, незважаючи на очікування катастрофи, виявився не таким уже й поганим, пише УПОА.

 

Чи він усе-таки був найгіршим в історії лохинової галузі України? Знизилися чи зросли ціни, і чи вдалося виробникам заробити, чи вони зазнали збитків? З якими проблемами зіткнулися фермери та учасники ринку? Чи варто, враховуючи тенденції, інвестувати у вирощування лохини в Україні? Нумо розбиратися.

 

Цінові тренди по лохині

 

Для початку, подивимося на графік цін у національній валюті України – гривні. Зазначимо, що тут і далі в даному матеріалі ми розглядатимемо тільки лохину експортної якості або ягоду вищого сорту, ціни на яку завжди відчутно вищі, ніж на лохину першого сорту.

 

 

На цьому графіку видно, що оптові ціни на лохину в Україні 2023 року були все-таки відносно низькими, хоча, на перший погляд, начебто й не рекордно низькими. Минулого, 2022 року вони опускалися періодично ще нижче, ніж цього. Оскільки курс за рік істотно не змінився, то схожа ситуація і в доларах США.

 

Однак, при оцінці середньої ціни потрібно враховувати обсяги реалізації продукції в різні періоди. І тут уже цікаво подивитись на те, як змінювалась ціна реалізації за місяцями. І тут, як видно на графіку, наведеному нижче, найнижчі ціни спостерігалися саме в період, коли в Україні пік обсягів виробництва лохини, – а саме в липні.

 

 

 

У липні 2023 року ціни на лохину в Україні були рекордно низькими на рівні $4 доларів США за кг. Вони були нижчими за торішні на 21% і нижчими за середні в доларах США за останні 5 років на 31%.

 

Відповідно, саме цей ключовий місяць і мав основний вплив на формування середньої ціни за весь сезон, яка, за нашими оцінками, була мінімальною за всю історію реалізації лохини в Україні й склала $4,7. За даними EastFruit, ця ціна була на 2% нижчою за торішню і на 22% нижчою за середню за останні п’ять років.

 

Серед українських бізнесменів, що вирощують лохину, не вщухає суперечка про те, що краще – отримувати ягоду максимально рано, або зробити акцент на більш пізні сорти. Коли ж ціна на ягоду насправді вища?

 

На щастя, EastFruit веде ретельний облік цих даних, тому відповідь на це питання можна отримати з наступного графіка. При цьому варто зауважити один важливий момент – ринок постійно змінюється. Якщо десь виникає ринкова ніша, то в неї відразу спрямовуються нові учасники. Тож аналіз ситуації за цінами за попередні роки не гарантує повторення цього сценарію в майбутньому.

 

 

Як бачимо на цьому графіку, чітких тенденцій за цінами на лохину немає. Є певний тренд зростання оптової ціни на суперранні поставки. Однак, як правило, червнева лохина продається в невеликих обсягах на внутрішньому ринку. За умови зростання обсягів ця ціна може сильно знизитися, однак рівень ціни показує на чудові можливості, які є в інвесторів для розвитку виробництва лохини в південних регіонах країни, де цю ягоду майже не вирощують.

 

Судіть самі – у середньому за останні п’ять років оптові ціни на лохину в червні були у 2,1 раза вищими, ніж у липні. Тому при вирощуванні лохини в південних регіонах, за тих самих інвестицій, можна отримувати майже вдвічі вищу ціну. До речі, у цій же часовій ніші працюють фермери, які вирощують лохину в Грузії та які постійно оновлюють рекорди експорту і можуть невдовзі за цим показником навіть обігнати Україну.

 

Оскільки в Україні основна маса лохини продається в липні, то саме цього місяця відзначається щорічне зниження середніх оптових цін. Проте липневі ціни, як і раніше, вищі, ніж середні оптові ціни в серпні. Очевидно, головна причина тут у тому, що попит на лохину в серпні сезонно знижується на внутрішньому ринку, а на зовнішньому ринку в України з’являється серйозний конкурент – Польща, через яку і доводиться експортувати частину продукції українським експортерам. До речі, серпневі ціни на лохину також мають тенденцію до зниження, проте це є глобальним трендом для лохини, ціни на яку щорічно знижуються повсюдно, що стимулює зростання споживання.

 

Вересневі ціни на лохину не є надто показовими, бо в цей час різко падає пропозиція та попит на ягоду. Ціни в цей час зростають, а на ринку з’являється також імпортна лохина, часто вже з країн Південної Півкулі, де сезон розширюється все більше. Проте у вересні ціни знову вищі, ніж у серпні, хоча минулого року ціни у вересні практично не зросли.

 

Наскільки знизилася прибутковість українських виробників лохини

 

Якщо ціна на лохину нижча, ніж роком раніше, то, очевидно, що і прибутковість має бути нижчою. Однак це не завжди так.

 

Річ у тім, що багато українських виробників лише виходять на повну врожайність своїх плантацій, тож обсяги виробництва у них щороку зростають. А якщо зростає обсяг урожаю лохини, то, як правило, знижується й операційна собівартість вирощування.

 

Однак є й інший фактор, який доводиться враховувати – це фактор інфляції. Якщо раніше його ігнорували, то зараз його не враховувати вже просто неможливо.

 

Читайте також: Український виробник лохини напряму експортує ягоди до провідних супермаркетів Європи

 

Щорічна інфляція для долара і євро до 2021 року була в районі 1% або нижче, тому її під час аналізу можна було не враховувати. Однак 2021 року доларова інфляція підскочила до 4,7%, а 2022 року і зовсім шокувала, показавши неймовірні 8%. З євро ситуація була не кращою – 2021 року інфляція досягла 2,55%, а 2022 року – 8,83%.

 

Що це означає в реальних цифрах? Якщо взяти середню оптову ціну на лохину вищого ґатунку в Україні за сезон 2023 року, яка, нагадаємо, становила $4,7 долара США за кг, і прибрати з ціни показники інфляції останніх двох років, то в цінах 2021 року це дорівнюватиме приблизно $4,1 долара США за кг. Нагадаємо, що 2021 року середня оптова ціна на лохину в Україні становила $5,9 долара США за кг.

 

То наскільки ж упала реальна ціна на лохину в Україні за два роки? Номінальна ціна знизилася менше ніж на 20%, а ось зіставна, тобто реальна ціна – відразу на 30%! А це означає, що реальні доходи виробників лохини в Україні все-таки істотно знизилися.

 

І це без урахування всіх тих складнощів, з якими зіткнулися українські фермери в умовах війни. Адже зараз уже навіть фізично складно знайти достатньо людей для збирання лохини, не кажучи вже про стрімке зростання витрат на робочу силу. Відчувається також величезний дефіцит кваліфікованих фахівців, агрономів, інженерів тощо. І ці проблеми, на жаль, найближчим часом можуть ще більше посилитися.

 

Чи варто інвестувати у вирощування лохини в Україні

 

Враховуючи постійне зниження рівня доходів виробників лохини, питання привабливості інвестицій у цей бізнес постійно виходить на перший план. Адже ми не можемо точно спрогнозувати подальший розвиток подій на цьому ринку. Звісно, ми розуміємо, що в умовах війни інвестиції завжди різко зменшуються, однак на цей фактор під час аналізу ми не зважатимемо.

 

“Є кілька очевидних моментів, від яких варто відштовхуватися при ухваленні рішення про інвестиції у вирощування лохини в Україні. Перший – будь-який подальший розвиток виробництва лохини можливий тільки шляхом збільшення експорту. А це означає, що виробнику необхідно мати а) мінімальний необхідний для експорту обсяг; б) високу якість продукції щонайменше; в) можливості для інвестицій в експорт”, – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

 

Яскравим прикладом того, як можна стратегічно правильно організувати бізнес із вирощування лохини для експорту, є кейс компанії “Нікдарія” (TM iBerry), успіхи якої з прямого виходу на поставки в іноземні мережі трьох країн ЄС ми нещодавно описували.

 

“Кожен інвестор має оцінити, скільки гектарів лохини потрібно мати, щоб протягом 2-3- х днів гарантовано збирати 15-20 тонн лохини. Крім того, щоб отримати хорошу ціну, необхідно мати можливості зі швидкого оптичного сортування та пакування всієї цієї продукції, і, природно, потужності зі швидкого охолодження та оперативного зберігання лохини. Природно, що в перші роки, поки обсяги виробництва будуть невеликими, варто спробувати попрацювати з мережами супермаркетів на внутрішньому ринку, щоб відпрацювати всі моменти управління якістю продукції”, – пояснює експерт.

 

Що ж стосується подальших прогнозів розвитку світового ринку лохини, то Андрій Ярмак вважає, що вони досить непогані.

 

“Споживання лохини у світі, на мій погляд, зростатиме швидше, ніж інших фруктів і ягід. Це дуже зручна для споживачів ягода, яка може довго зберігатися, яка має приємний смак, яка, крім усього іншого, вважається ще й дуже корисною. Однак подальше зростання споживання лохини буде можливе тільки за рахунок зниження, як мінімум, номінальних цін на неї, як мінімум, у тих країнах, де лохина поки що коштує дорого”, – прогнозує експерт ФАО.

 

Для розвитку вирощування лохини в Україні, на його думку, є як плюси, так і мінуси.

 

“З одного боку, лохина – це ягода, яку можна вирощувати де завгодно у світі. І це погана новина для України, тому що конкуренція зростатиме. Наприклад, у країнах Центральної Азії лохину, можна сказати, не вирощують зовсім, і ціни там сягають $40 доларів за кг у сезон, але не можна виключити, що через 5-7 років вони стануть експортувати цю ягоду і почнуть створювати конкуренцію на світовому ринку.

 

З іншого боку, Україна може вирощувати ягоду найвищої якості, що може допомогти отримати вищу ціну. Але, поки що, не помітно особливих зусиль учасників ринку щодо інвестицій у маркетинг, без чого високих цін досягти не вийде. Також ринкове вікно, коли лохина в Україні може прибиратися, є вельми непоганим з точки зору потенційної конкуренції на ринку. Тим паче, що вирощування лохини можна і потрібно розширювати на південь країни, щоб підвищити можливості отримання вищої ціни”, – каже Андрій Ярмак.

 

 

Експорт української лохини у 2023 році

 

Наскільки масштабним був експорт лохини 2023 року?

 

Поки що підбивати підсумки сезону зарано, проте можна досить упевнено стверджувати, що рекорд експорту лохини з України 2023 року буде знову оновлено. У 2022 році Україна експортувала понад 2,5 тис. тонн свіжої лохини, а цього сезону, за нашими оцінками, експорт може перші перевищити 3 тис. тонн. За попередніми оцінками, експорт лохини з України може сягнути 3,5-3,8 тис. тонн.

 

Це дасть змогу Україні закріпитися в топ-20 найбільших світових експортерів лохини.

 

Найімовірніше, Нідерланди та Польща залишаться головними ринками збуту свіжої лохини, проте найбільший приріст експорту відзначатиметься в напрямку ринків Німеччини, Великої Британії та Іспанії. Також є інформація про успішні поставки комерційних партій свіжої лохини на ринки скандинавських країн.

 

 

Висновки та прогнози

Попри зниження і номінальних, і реальних цін, сезон для виробників лохини України однозначно був досить успішним. На тлі проблем, яких зазнають українські фермери, що вирощують зернові та олійні, можна навіть очікувати зростання інтересу до вирощування ягід і зростання інвестицій у цю сферу.

 

У 2024 році, якщо не буде особливих природних катаклізмів, обсяги виробництва лохини в Україні можуть знову збільшитися.

 

 

УПОА