2022 рік буде непростим для виробників плодоовочевої продукції і до цього варто бути готовим – Тарас Баштанник - УПОА Українська плодоовочева асоціація

2022 рік буде непростим для виробників плодоовочевої продукції і до цього варто бути готовим – Тарас Баштанник

Створення торгівельної платформи УПОА, долучення до діяльності Асоціації відомих гравців ринку та розвиток експорту української плодоовочевої продукції. Саме ці події стали найбільш визначальними для Асоціації впродовж 2021 року, вважає президент УПОА Тарас Баштанник.

 

«По-перше, визначною подією в році що минає, стало створення Торгівельної платформи УПОА під керівництвом Олександра Пахно. У нас оптимістичні очікування щодо її розвитку в новому році, адже з кожним роком для гравців ринку становиться очевиднішим те, що без налагодженого експорту, розвивати бізнес неможливо лише орієнтуючись на ринкові ціни.

 

По-друге, важливим в 2021 році стало долучення до діяльності УПОА таких відомих гравців плодовоовочевого ринку як Євген Харлан та Олександр Пахно. В наступному році ми плануймо продовжувати роботу по залученню до діяльності асоціації професіоналів ринку та розширювати кількість її членів.

 

І третім важливим фактором 2021 року став розвиток загального експорту української плодовоягідної продукції»,- зазначає Тарас Баштанник.

 

Загалом, за словами Тараса Баштанника, 2021 рік можна охарактеризувати для плодоовочевої галузі України як рік невизначеності. Адже гравцям ринку було дуже важко планувати розвиток власних бізнесів. Окрім того, фермери та експортери мали багато проблем з логістикою та значне подорожчання основних виробничих ресурсів. Зокрема, з вищезазначених причин, це був дуже непростий рік для виробників яблука.

 

«Водночас, це був рік можливостей, незважаючи на те, що це не розповсюджується на всі сегменти плодовоягідного бізнесу. Наприклад, надзвичайно вдалий рік був для виробників малини та добрий – для виробників лохини та суниці садової»,- зазначає Тарас Баштанник.

 

Говорячи про те, що найбільше мотивувало, а що, навпаки, розчарувало в році, що минає, Тарас Баштанник зазначає, що серед розчарувань – неповна виплата держкомпенсацій виробникам плодовоягідної продукції. Адже цьогоріч всі учасники програми держкомпенсації отримали лише 33% від раніше запланованих коштів в держбюджеті. «Відповідно, виробник, що раніше планував отримати, умовно кажучи, 3 млн грн отримав лише 1 млн грн. І це негативно вплинуло на фінансовий стан господарств, особливо тих, що займаються виробництвом яблука»,- пояснює президент УПОА.

 

«Якщо ж говорити про те, що надихало, то це збільшення присутності української продукції на міжнародних ринках, особливо, яблука та ягідної продукції. Все це мотивує наших плодоовочівників до збільшення виробництва та подальшого експорту»,- впевнений Тарас Баштанник.

 

Говорячи про очікування від 2022 року, Тарас Баштанник  сподівається, що наступний рік не принесе виробникам фруктів, овочів та ягід погодних катаклізмів, що здатні негативно вплинути на якість, а подекуди навіть знищити врожаї фермерів.

 

Президент УПОА також прогнозує, що 2022 рік буде непростим для гравців українського плодоовочевого ринку, враховуючи продовження світової пандемії коронавірусу та здорожчання основних виробничих ресурсів: електроенергії, газу, мінеральних добрив, ЗЗР, упаковки.

 

«При цьому здорожчання собівартості виробництва, наприклад, лохини з вищезгаданих причин зовсім не означає підвищення ціни на ягоду. Тому, на жаль, 2022 рік буде складним. І до цього варто бути готовим»,- резюмує президент УПОА.