Андрій Ярмак: Українським садівникам потрібно створювати єдиний експортний бренд яблука - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Андрій Ярмак: Українським садівникам потрібно створювати єдиний експортний бренд яблука

Кооперація фермерів давно стала звичним явищем для більшості європейських країн. Однак, українські фермери зовсім не поспішають об’єднуватися, остерігаючись спільної відповідальності і боючись бути обдуреними своїми партнерами. Про те, чи важлива кооперація і про найбільш оптимальні варіанти кооперації для українських виробників яблук, розповів економіст інвестиційного центру Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак в своєму блозі на EastFruit.

«В Україні існує така помилкова думка, що переробка яблука і інших фруктів і овочів, є додаванням вартості. Ймовірно, це ментальність, яка автоматично перекочувала в плодоовочевий сегмент з зернового і олійного, де переробка є дійсно способом підвищення вартості продукції. У сегменті ж овочів, фруктів і ягід, додана вартість формується з точністю до навпаки – найдорожча продукція поставляється в свіжому вигляді, а на переробку, як правило, йдуть відходи. Тому, вартість продуктів переробки, як правило, в рази нижче в розрахунку на кг ніж свіжої продукції», – говорить експерт.

Таким чином, на думку Андрія Ярмака, найкращим способом кооперації для садівників, які вирощують яблука в Україні, стане створення експортної платформи та єдиного експортного бренду яблука, що дозволить виходити на ринок з масштабною пропозицією продукції, яка буде поставлятися клієнтам цілий рік. Це також дозволить сформувати нормальний експортний бюджет і найняти хороших фахівців з експорту яблука, а також інвестувати кошти в маркетинг, участь у виставках і торгових місіях. При консолідованій експортній позиції, середня ціна експорту виросте відразу на порядок, що з лишком окупить всі витрати на утримання експортного кооперативу. Адже великі імпортери, які мають вихід на мережі супермаркетів в Азії, ЄС та на Близькому Сході, вважають за краще працювати з тими постачальниками, які можуть поставити не менше 100 контейнерів однорідного яблука за сезон, а це вкрай складно навіть для великих садівників України.

«Дуже важливим фактором також є можливість організації потужних пакувальних центрів, які б швидко сортували і упаковували яблуко. Для одного підприємства ставити таку лінію не дуже вигідно, а це відразу ж негативно впливає на якість продукції і її ціну, а також погіршує економічні показники. Якщо ж лінія працює безперервно весь сезон, витрати на сортування і пакування одного кілограма виходять мізерними», – резюмує експерт.