В Україні створять експортну кооперативну платформу для садівників - УПОА Українська плодоовочева асоціація

В Україні створять експортну кооперативну платформу для садівників

ФАО і Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) в рамках проекту просування українського експорту провели підготовчу роботу по створенню експортної кооперативної платформи для садівників України. Про це повідомив у своєму блозі на EastFruit економіст інвестиційного центру Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

«Участь в двох установчих зборах-семінарах взяло близько 25 провідних виробників яблука, які заявили про готовність підтримати цю ініціативу. Однак, коли мова зайшла про перші практичні кроки по її реєстрації і початок роботи, взаємна недовіра перемогла, і кожен вважав за краще набивати шишки самостійно», – говорить експерт.

Ситуацією, що склалася зараз користуються численні посередники, які в цьому сезоні забезпечили основну частину експорту. При цьому фермери регулярно скаржилися фахівцям EastFruit на те, що з ними дуже часто посередники не розраховуються або розраховуються за поставлене яблуко не в повній мірі. Багато нарікань на роботу посередників було і з боку імпортерів українського яблука – в основному вони нарікали на невиконання зобов’язань, недотримання термінів та обсягів поставок, а також поставку яблука не тієї якості, сорту і калібру, яке було законтрактовано. Посередники ж звинувачують недобросовісних фермерів. Відповідно, багатьох з цих проблем можна було б легко уникнути в разі створення кооперативної експортної платформи. І експерт упевнений, що з часом така платформа буде створена.

«ФАО і ЄБРР проводять велику роботу з формування сприятливих умов для кооперації фермерів в Україні. Зокрема, законопроект, розроблений проектом підтримки кооперації в Україні спільно з галузевими асоціаціями, вже давно одноголосно схвалений аграрним комітетом парламенту України, проте як і раніше поки, на жаль, не прийнятий. Правда, законопроект – це ще не гарантія кооперації. Потрібен час, щоб садівники навчилися довіряти один одному і бачити в колегах партнерів по експорту, а не конкурентів, тому що справжніми конкурентами українських садівників є постачальники яблука з США, Італії, Франції і Португалії. У меншій мірі конкурентами України є виробники яблук з Польщі, так як вони в основному торгують в дешевому сегменті, а українське яблуко може і повинно продаватися дорого. А на переробку, нехай і далі йдуть малоцінні відходи», – говорить Андрій Ярмак.

Fruit-ukraine.org