Україна збільшить експорт кавунів до ЄС - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Україна збільшить експорт кавунів до ЄС

Очікується, що обсяги експорту українського кавуна до ЄС в цьому році можуть перевершити минулорічні показники. Про це повідомляє директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації Катерина Звєрєва. Також експерт наголошує на тому, що відмінною нішею для України при постачанні до країн ЄС можуть стати пізні сорти кавунів. «При збільшенні обсягів вирощування безнасінних пізніх сортів кавуна дрібних калібрів, ми можемо зайняти досить комфортну нішу поставок продукції в ці країни, починаючи з середини липня і закінчуючи кінцем жовтня», – пояснює Катерина Звєрєва.

 

Варто також відзначити, що незважаючи на побоювання виробників, ціни на ранній кавун залишаються досить високими. Так, на сьогоднішній день купити кавун з поля можна не дешевше 4-5 грн/кг ($ 0,15-0,19 за кг), а в Києві кавун оптом продається за цінами від 8 до 10 грн/кг ($ 0,35 за кг).

 

Для порівняння, за аналогічний період минулого року оптова ціна на кавун не перевищувала 1,7 грн/кг, а з поля його продавали в середньому  дешевше 1 грн/кг. З огляду на сумний досвід минулого року, багато фермерів відмовилися від вирощування ранньої кавуна, вирішивши сконцентруватися на вирощуванні пізніх сортів кавуна, які вимагають менших зусиль і інвестицій при вирощуванні.

 

«Зниження виробництва раннього кавуна в комбінації з високими цінами на кавун в Європі в цей час привели до того, що попит і пропозиція збалансувалися, і ціни залишаються досить високими, – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО). – Відповідно, ті, хто все-таки не відмовився від вирощування ранніх сортів кавуна у відкритому  ґрунті та під плівкою або агроволокном, виявилися у виграші, адже ціни дозволяють їм непогано заробляти».

 

Нагадаємо, що в 2018 році ранній кавун продавався за найнижчою ціною, проте вже в кінці липня, коли ціни на кавун, зазвичай, починають знижуватися, вони, несподівано для багатьох, зросли вдвічі і продовжували збільшуватися навіть у вересні, коли спостерігається пік продажів кавуна.

 

«Підтримку цінам на кавун надає і експорт продукції в Євросоюз. Завдяки гарній погоді в Україні, місцевий кавун зараз має відмінні смакові якості. У той же час в Європі ціни надзвичайно високі через дуже холодну весну і аномально спекотного червня, що призвело до скорочення пропозиції і проблем з якістю кавуна в південних країнах ЄС. Завдяки експорту вдається вирішити проблему реалізації раннього кавуна в Україні, що витікає із недовіри до нього споживачів – багато хто, як і раніше, побоюються «підвищеного рівня нітратів» в цій ранній ягоді. Насправді ж, рівень нітратів в кавунах ніде, крім пострадянського простору, ніхто не контролює, тому що вважається, що навіть теоретично це не може представляти небезпеку для споживача », – пояснює Андрій Ярмак.

 

Fruit-Ukraine.org