Некомпетентність компетентного органу. Держпродспоживслужба на службі? - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Некомпетентність компетентного органу. Держпродспоживслужба на службі?

Державний компетентний орган, котрим в Україні є Держпродспоживслужба, на жаль, так і не зміг пояснити, чому протягом чотирьох місяців з моменту змін в правилах поставок до Євросоюзу яблука, томатів, перцю та інших продуктів плодоовочевої групи не відреагував на ці зміни, на відміну від 38 інших країн, які змогли забезпечити доступ до ринку своїм виробникам, повідомляє Українська плодоовочева асоціація (УПОА). 

 

Відтак УПОА звернулася до Держпродспоживслужби за фаховим коментарем, адже українські виробники наразі несуть чималі збитки від неефективності роботи державних органів, завдяки бездіяльності яких Україна втратила доступ до ринку ЄС.

 

Однак Дежпродспоживслужба в офіційній відповіді на запит вирішила перекласти провину за це на бізнес, вважаючи, що підприємці самі мають дбати про такі речі.

 

Тоді як більш компетентні органи багатьох країн, таких як Зімбабве, Сурінам, Вєтнам, Уганда, Сенегал та багатьох інших, виявилися більш ефективними.

“Тим часом,до Української плодоовочевої асоціації продовжує надходити інформація про заборону експорту плодоовчевої продукції до ЄС від учасників українського агроринку і експортерів плодоовочевої продукції. За словами експортерів, покупці в європейських країнах взагалі не приймають замовлення. Для експорту українських томатів також стоп”, – зазначає Катерина Звєрєва, директор з розвитку УПОА.

Нижче наводимо текст листа з офіційним коментарем Держпродспоживслужи, що надійшов на адресу УПОА:
 

“Держпродспоживслужба неодноразово нагадувала експортерам та сільгоспвиробникам про необхідність дотримання фітосанітарних вимог країн-партнерів України в міжнародній торгівлі.

 

При цьому звернень щодо проблемних питань, які стосуються експорту зазначених фруктів та овочів, до Держпродспоживслужби від бізнес-спільноти не надходило”, – відповіли у відділі взаємодії з громадськістю та ЗМІ Держпродспоживслужби на запит агромедіа-агенції Sapienza та Seeds.org.ua.

 

“Разом з цим, розуміючи пріоритетність питання та з метою спрощення процедури експорту українських фруктів та овочів в частині не встановлення статусу вільних ділянок від організмів, зазначених в Директиві Ради ЄС 2019/523, Держпродспоживслужба у серпня поточного року надіслала до Європейської Комісії запит щодо визнання всієї України країною вільною від Neoleucinodes elegantalis (Guenée), Enarmonia prunivora Walsh, Grapholita inopinata Heinrich, Rhagoletis pomonella (Walsch), Guignardia piricola (Nosa) Yamamoto, Tachypterellus quadrigibbus Say, Tephritidae (non-European)”, – йдеться у документі.

 

“Щодо заборони на імпорт українських яблук, то наразі до Держпродспоживслужби така інформація не надходила і жоден суб’єкт господарювання до Служби з подібною проблемою не звертався. У разі їх виникнення Держпродспоживслужба готова негайно вживати заходи для розв’язання будь-яких питань, з якими стикаються українські експортери.

 

Як уже було сказано вище, досі Держпродспоживслужба звернулася до ЄК із заявкою про визнання України країною вільною від вказаних організмів та надання безперешкодного експорту фруктів та овочів, визначених Директивою Ради ЄС 2019/523″

 

Разом з цим просимо врахувати, що країн, які звернулися до ЄК з подібною заявкою, досить багато, тому питання розгляду та технічного внесення їх до відповідного переліку вирішується в певній черговості та може зайняти який час. Держпродспоживслужба сподівається, ці питання будуть врегульовані найближчим часом”, – йдеться у документі.

 

“Зараз Держпродспоживслужба проводить переговори з Єврокомісією щодо вирішення зазначеного питання та визнання України країною вільною від вказаних організмів та надання безперешкодного експорту фруктів та овочів, визначених Директивою Ради ЄС 2019/523.

 

Рішення поки що не прийняте. Однак поточні консультації з Єврокомісією дозволяють припустити, що рішення може бути схвалене найближчим часом”, – зазначили у відділі взаємодії з громадськістю та ЗМІ Держпродспоживслужби.

 

“Відповідно до Директиви Ради ЄС 2019/523 з 1 вересня 2019 року змінено умови імпорту ряду свіжих фруктів та овочів, зокрема і для тих, що наразі можуть бути експортовані з України.

 

Йдеться про Malus Mill (яблуня), Pyrus L. (груша), Prunus L. (слива), Capsicum annuum L. (перець), Solanum aethiopicum L. (пасльон), Solanum lycopersicum L. (томати) та Solanum melongena L. (баклажан).

 

Вантаж на сьогодні може експортуватися з вільних ділянок від Neoleucinodes elegantalis (Guenée), Enarmonia prunivora Walsh, Grapholita inopinata Heinrich, Rhagoletis pomonella (Walsch), Guignardia piricola (Nosa) Yamamoto, Tachypterellus quadrigibbus Say, Tephritidae (non-European), які встановлюються в період вегетації”.

Як вже повідомляла Українська плодоовочева асоціація, з 1 вересня 2019 року імпортери фруктів в країнах ЄС відмовляються від закупівель яблука і груші з України та інших країн, що не входять до Євросоюзу, в зв’язку зі вступом в силу директиви (EU) 2019/523.

Fruit-Ukraine.org