Коронавірус вже знизив експорт плодоовочевої продукції з України - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Коронавірус вже знизив експорт плодоовочевої продукції з України

Незважаючи на те, що в Україні офіційно зафіксовано лише три випадки коронавірусу, глобальна пандемія вже відчутно вплинула на експорт плодоовочевої продукції. Аналітики Української плодоовочевої асоціації (УПОА) досліджували ситуацію з експорту та можливі сценарії розвитку подій в найближчі місяці.

 

Члени УПОА, які поставляли яблуко до Гонконгу та Сінгапуру вимушені були тимчасово припинити продаж продукції в цей регіон ще в січні та лютому, оскільки ситуація в цих країнах була досить складною і не було впевненості в тому, який буде попит на момент прибуття яблука на ринок і чи можна буде забезпечити якісну логістику. Приклад Китаю, де в портах протягом кількох тижнів не розвантажували грузи з свіжою плодоовочевою продукцією під час піку епідемії коронавірусу, змусив місцевих імпортерів бути обережнішими. Відповідно, було втрачено кілька тижнів торгівлі. Зараз, за інформацією компаній, торгівля з Азією починає поступово відновлюватися.

 

Якщо говорити про українських експортерів фруктів та овочів, які експортують до країн ЄС, то останнього часу більшість компаній особливих проблем з експортом не відчували. Попит залишається досить високим, автомобілі пропускають і туди й назад без особливих проблем. В той час компанії мають певні застереження щодо вільного автотранспорту в майбутньому, адже вантажні автомобілі пересуваються разом з водіями, а різні країни починають запроваджувати 14-денний карантин або взагалі заборону на в’їзд для тих, хто нещодавно відвідував Італію, Німеччину, Іспанію, Францію та інші країни, де швидко поширюється коронавірус.

 

Один з крупних експортерів яблука зазначив, що у нього вже зараз є великі проблеми з продажами. Оскільки Італія, Норвегія, Іспанія, Кувейт і ще кілька важливих для експорту яблука країн перестали приймати вантажі, і частина яблука «зависла» в портах.

 

Також деякі з опитаних УПОА виробників плодоовочевої продукції зазначили, що вже протягом декількох тижнів не можуть вивезти в Україну куплені в ЄС саджанці та добрива. І це може стати проблемою для багатьох компаній в найближчі тижні, адже сезон робіт в саду розпочався, і більшість МТР та інших елементів технологій постачається в Україну саме з тих країн ЄС, де найбільші проблеми з коронавірусом: Італії, Іспанії, Франції, Німеччини та Нідерландів.

 

Роздрібні мережі відзначають, що особливих проблем з поставками плодоовочевої продукції українського виробництва, а також імпортної, поки що не відчувають, а попит оцінюють як стабільно високий.

 

Якщо говорити про перспективи, то більшість компаній визнали, що оцінити їх самостійно адекватно не можуть, оскільки ситуація є непередбачуваною відразу по кількох важливих факторах. Серед найбільших ризиків для плодоовочевого бізнесу відзначається нестабільність курсу гривні і неможливість передбачити його перспективи, глобальна економічна криза, що може різко знизити попит на плодоовочеву продукцію і подальше розповсюдження коронавірусу в ЄС та Україні. Враховуючи невизначеність, українські садівники та овочівники просто діють по ситуації, і поки що не розробляють жодних антикризових планів. Представники оптової торгівлі, які не мають власного виробництва, визнають, що враховують варіант тимчасового припинення бізнес-діяльності, якщо торгівля суттєво ускладниться, бо вже зараз ризики є занадто великими.

 

Fruit-Ukraine.org