Виробництво яблук в Україні може зрости - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Виробництво яблук в Україні може зрости

Як зазначають фахівці EastFruit, садівники не поділяють оптимізму аналітиків щодо перспектив зростання врожаю яблук в Україні у 2020 році. Зокрема, під час вебінару “Перспективи плодоовочевого сезону-2020/21 в Україні”, організованого проєктом «АПК-Інформ: овочі та фрукти», заступник директора ТОВ “Буковинський сад” Ярослав Федоришин зазначив, що кілька хвиль заморозків скоротили перспективи виробництва яблука в Чернівецькій, Хмельницькій, Тернопільській та Вінницькій областях не менше, ніж на 30%.

 

Найбільших втрат, за його словами, садівники понесли внаслідок заморозка 13 травня 2020 року, коли температура повітря опускалася вночі до мінус 7 градусів за Цельсієм. У садах ТОВ «Буковинський сад» було до мінус 5 градусів.

 

«Садівники регіону говорять, що врожай знизиться на 30-40%. Деякі говорять про втрати навіть до 60-70% врожаю у своїх садах. А тепер порівняємо – минулого року, коли урожай яблука різко знизився, на початок літа втрати врожаю яблука становили всього близько 10%, а зараз вже 30%. Крім втрати обсягу врожаю, мороз також негативно вплине і на якість яблука, а значить і зберігатися воно буде гірше», – зазначає Ярослав.

 

Він також зазначив, що останнім часом йдуть постійні дощі, і вже були перші локальні градобої та втрати яблука від граду в деяких садах. Тому, пан Федоришин робить висновок, що ціни на яблуко в наступному сезоні будуть високими, а урожай, можливо, навіть меншим, ніж в сезоні 2019/20 років. Він також вважає, що навіть пропозиція концентратного або промислового яблука знизиться досить істотно.

 

На думку експерта ситуація по груші ще гірше, а втрати врожаю є ще більшими.

 

Олександр Хорєв, керівник проєкту «АПК-Інформ: овочі і фрукти» зазначив, що, за оцінками аналітиків проєкту, урожай яблука в Україні в 2020 році може навіть трохи вирости – приблизно на 1%, оскільки багато молодих садів буде вступати в плодоношення. При цьому він також відзначає значне розкорчування старих і малопродуктивних садів яблука екстенсивного та напів-інтенсивного типу.

 

Експерти EastFruit також відзначають, що крім перерахованих факторів, на урожай яблука впливатиме і періодичність плодоношення, що традиційно спостерігається в українських садах. Високий урожай яблука був відзначений у 2018 році, потім, у 2019 році, заморозки та град, а також періодичність, різко знизили обсяги врожаю. Тому, не виключено, що у 2020 році яблуневі дерева зможуть більш повно реалізувати свій потенціал, якщо, звичайно, влітку не буде занадто великих втрат. Не можна також скидати з рахунків зростання площ яблуневих садів в центральних і південно-східних регіонах України в останні роки, де заморозки істотного не вплинули на врожай.

 

Тому, на думку аналітиків EastFruit, ймовірність збільшення обсягів виробництва яблука все-таки існує.

 

Fruit-Ukraine.org за інформацією Eastfruit