В Україні ціни на черешню знизилися вдвічі - УПОА Українська плодоовочева асоціація

В Україні ціни на черешню знизилися вдвічі

Як повідомляють аналітики проєкту EastFruit, на вихідних закупівельні гуртові ціни на українську черешню обвалилися більш ніж удвічі.

 

Ще тиждень тому гуртові ціни на черешню на київських ринках «Столичний» і «Троєщина» трималися в діапазоні 75-80 грн/кг, а продукція високої якості пропонувалася за ціною близько 100 грн/кг дрібним гуртом.

 

Однак, за словами операторів ринку, вже в п’ятницю ціна черешні на «Столичному» впала до 60 грн, а в суботу та неділю обвалилася до рівня 35-40 грн/кг. На київському ринку «Троєщина» ціна на черешню впала і того нижче – до 25 грн/кг. У південних регіонах України черешню і зовсім можна було купити на гуртових ринках по 20 грн/кг.

 

Основною причиною обвалу ринку черешні, виробники називають надлишок пропозиції на тлі істотного зниження споживчого попиту. Крім того, продавці неякісної черешні прагнуть скоріше позбутися продукції, збиваючи ціни, в тому числі і на якісний, калібрований і сортовий товар.

 

Так, на вихідних торгівля черешнею на київському ринку «Столичний» здійснювалася більш ніж зі ста автомобілів, які реалізовували черешню, в основному, невисокої якості. Виробники протягом декількох діб намагалися реалізувати свою продукцію, в результаті і фрукти високої якості змушені були продавати по 30-50 грн/кг.

 

Дрібні виробники не мають доступу до реалізації своєї продукції через торгові мережі і великим покупцям, вони не можуть собі дозволити обладнання для охолодження та тимчасового зберігання черешня, тому продають товар посередникам за мінімальною ціною, щоб не допустити його псування. Посередники, які скуповують у виробників товар, в подальшому реалізують його на ринкових точках і в торгових мережах зі своєю націнкою, проте вони беруть на себе безліч ризиків і додаткових витрат, тому що ця черешня не охолоджена необхідним чином, тому термін її реалізації дуже невеликий. Також, при реалізації черешні в магазини, посередник сплачує за фермера ПДВ та інші податки і збори, що різко підвищує вартість продукції. В результаті, до кінцевого споживача черешня може доходити вже за ціною, що втричі перевищує вартість у садівника.

 

В умовах відсутності сучасного ефективного кооперативного законодавства в Україні, не дивлячись на те, що відповідний законопроєкт вже кілька років чекає своєї черги на затвердження депутатами парламенту, в українських садівників немає особливого вибору, крім як продавати продукцію посередникам.

 

Також ще однією причиною обвалу цін на черешню на вихідних українські виробники називають закриття дрібних ринків, у зв’язку з карантином, де раніше реалізовувалася значна частина плодоовочевої продукції. Багато з невеликих ринків в Україні так і не відкрилися.

 

Відзначимо, що мінімальна гуртова ціна на черешню на сайті ринку «Столичний» станом на 21 червня вказана в розмірі 60 грн/кг, середня – 65 грн/кг, а максимальна – 70 грн/кг. За словами виробників, дані ціни, не відповідають дійсності.

 

Найімовірніше причина розміщення неправдивої інформації або у відсутності професійного підходу до цінового моніторингу адміністрацією ринку, або в бажанні залучити більше охочих продати свою продукцію. Тому аналітики EastFruit радять садівникам обережно ставитися до інформації на сайті ринку «Столичний» і перевіряти її у тих, хто перебуває на території ринку.

 

Фермери також побоюються, що зниження ціни на черешню призведе до ланцюгової реакції на ринку продуктів плодово-ягідної групи і спровокує зниження ціни на ягоду: суницю садову, жимолость, лохину, малину та ін.

 

Fruit-Ukraine.org за інформацією Eastfruit