УПОА презентувала напрацювання стосовно програми розвитку овочівництва - УПОА Українська плодоовочева асоціація

УПОА презентувала напрацювання стосовно програми розвитку овочівництва

14 липня в форматі Zoom-конференції відбулася перша зустріч робочої групи з питань сприяння розвитку картоплярства та овочівництва при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Фахівці Української плодоовочевої асоціації (УПОА) презентували свої напрацювання та надали пропозиції стосовно програми розвитку овочівництва.

 

Нагадаємо, що робоча група була створена на багаточисленні запити, Української асоціації виробників картоплі (УАВК), Української плодоовочевої асоціації Асоціації (УПОА), Асоціації «Херсонський кавун» та народних депутатів, а головою робочої групи став Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький.

 

 

 

В ході першої зустрічі Тарас Висоцький виокремив 3 напрями, за якими буде працювати дана робоча група:
1. Напрям державної підтримки;
2. Фітосанітарна взаємодія;
3. Зовнішня торгівля.

 

Зупинившись окремо на кожному з напрямів, фахівці УПОА надали свої пропозиції стосовно програм розвитку овочівництва.

 

«Пропозиція Української плодоовочевої асоціації полягає в наданні підтримки професійним виробникам овочів, тобто тим фермерам, які вирощують базову для українців продукцію. Більш того, ми пропонуємо звернути увагу на залученні інвестицій не тільки в галузі вирощування, але й доробки та переробки продукції, включаючи зберігання, миття, сортування, сушку та заморозку. Тобто, це всі напрямки, які дозволяють створити продукцію з високою доданою вартістю, що в свою чергу, дозволить забезпечити якісною продукцією як внутрішній, так і зовнішні ринки», – коментує ситуацію директорка з розвитку УПОА Катерина Звєрєва.

 

 

 

Зупиняючись на питанні державної підтримки, директор Української плодоовочевої асоціації Федір Рибалко зазначив, що цільової державної підтримки напряму овочівництва протягом майже 30 років не було, і тому даний сегмент розвивається «своїм життям».

 

«Сьогодні мінімум 5% загальних витрат на харчування пересічного українця складають овочі та картопля, тому доступні та якісні овочі і картопля є важливим елементом продовольчої безпеки. Овочівництво та картоплярство, в першу чергу, орієнтовано на внутрішній ринок, і в більшій мірі залежить від ситуації, яка відбувається саме на внутрішньому ринку. Нажаль, якість овочевої продукції сьогодні не відповідає міжнародним вимогам. Тобто ми можемо продавати овочі та картоплю на внутрішньому ринку, але в розрізі експорту поки що існує багато стримуючих факторів. Відповідно, для поліпшення ситуації потрібно впроваджувати державну підтримку даної галузі», – повідомляє Федір Рибалко.

 

 

 

Одним з необхідних напрямків державної підтримки на думку директора УПОА є часткова компенсація витрат на будівництво сховищ.

 

«Потрібно розуміти, що в сегменті зберігання овочів існує декілька рівнів. По-перше, на рівні виробництва в овочівництві існує 2 види продукції – це продукція тривалого зберігання, яка зберігається 8-9 місяців, і продукція, яка зберігається декілька діб. Відповідно, технології сховищ та вимоги зберігання для цих видів овочів різні. Так, наприклад, для продукції з коротким терміном зберігання сховища менш масштабні, але інвестиції на 1 кв. метр в декілька разів більші.
Нажаль, в Україні, інфраструктура на рівні виробництва, як правило, існує, а на ланцюжку від виробництва до споживача –  повністю відсутня. У нас є модель гуртових ринків, але власник ринку, зазвичай, не зацікавлений у підвищенні якості продукції. Він зацікавлений у збільшенні оплати від в’їзду та надання послуг продавцям, які торгують продукцією. Відповідно, якщо взяти досвід розвинених країн, існують інші рівні сховищ, де продукція до споживача, розподільчого центра мережі, або на експорт надходить в певних температурних режимах. І у нас цієї інфраструктури абсолютно немає. Відповідно, розвиток даного напряму буде стимулювати експорт та зможе стабілізувати рівень цін на овочі, адже останні роки в Україні спостерігаються істотні перекоси в сегменті овочівництва. Так наприклад, в минулому році цибуля реалізовувалася по 15 грн/кг, а сьогодні – по 2,5 грн/кг. Або ж цього року, Україна вперше імпортувала огірок в липні з Білорусі. Така ситуація є нетиповою і не є нормальною для ринку, відповідно такі перекоси в галузі необхідно регулювати і діяти на випередження», – зазначає Федір Рибалко.

 

В ході обговорення питання цінових перекосів в овочівництві учасниками засідання було запропоновано створити єдиний центр інформування фермерів, який би на основі збору даних насіннєвих компаній оголошував обсяги вже проданого насіннєвого матеріалу.

 

«На сьогоднішній день існує декілька ініціатив інформаційного характеру, які включають цінові моніторинги, аудити плодоовочевих відділів супермаркетів та ринків, а також торгівельні групи та платформи. З точки зору інформування, Українська плодоовочева асоціація, яка співпрацює з ключовими українськими аграрними ЗМІ, готова долучитися до тісної співпраці зі структурами Міністерства, для забезпечення якісного інформування учасників ринку», – повідомляє Катерина Звєрєва.

 

Голова засідання Тарас Висоцький погодився, що відповідна ініціатива є необхідною для українських виробників та закликав всіх учасників засідання поширювати актуальну, достовірну інформацією серед представників Міністерства та колег для подальшого інформування більшої кількості виробників.

 

Серед пропозицій УПОА особлива увага була приділена компенсації насіннєвого матеріалу в овочівництві.

 

«На сьогоднішній день у багатьох учасників ринку склалася хибна думка, що собівартість насіння в овочівництві є невеликою. Але якщо орієнтуватися на більш розвинених конкурентів, то в овочівництві рахують не насіння, а розсаду. Щоб виростити якісну розсаду – потрібні значні інвестиції. Нажаль зараз дуже багато виробників займаються не тільки виробництвом продукції, але й виробництвом розсади. Відповідно, якість та походження значної частини розсади викликає питання. І дану проблему неможливо вирішити без системи контролю простежуваності розсади від виробника до споживача. Відповідно, стимулювання інвестицій в цей підсектор призвело б не тільки до створення додаткових робочих місць, а й до інноваційного розвитку даного напряму», – пояснює ситуацію на ринку розсади Федір Рибалко.

 

В завершенні засідання директор з розвитку УПОА Катерина Звєрєва торкнулася ще одного актуального для овочівників питання – виводу тіньового бізнесу у легальну площину.

 

«Питання легалізації закупівлі плодоовочевої продукції від населення турбує українських виробників овочів та фруктів протягом декількох останніх років. На сьогоднішній день більше 90% цього бізнесу складає тіньовий ринок, а закупівля продукції відбувається за готівку. Українська плодоовочева асоціація має пропозиції стосовно виведення значної частини тіньового ринку у легальне правове поле і хотіла б приділити увагу цьому питанню на одному з засідань», – зазначає Катерина Звєрєва.

 

В свою чергу Тарас Висоцький повідомив, що дане питання потрібно віднести до агроподаткового штабу, одне з запланованих засідань якого буде присвячене саме легалізації закупівельної продукції.

 

Українська плодоовочева асоціація запрошує виробників овочевої продукції долучитися до створення національної програми підтримки овочівництва. Шановні учасники ринку, просимо надати свої пропозиції в найближчі терміни.

 

Контактні особи:
Директор з розвитку УПОА Катерина Звєрєва
+380 99 737 17 92
zvereva.pr@gmail.com

 

Виконавчий директор УПОА Семен Крамаренко
+380 95 690 79 36
semenkramarenko@fruit-ukraine.org

 

Також Тарас Висоцький додав, що наступне засідання робочої групи заплановане на 4 серпня. До цього періоду члени робочої групи мають надати свої пропозиції та зауваження стосовно програми розвитку промислового картоплярства та напрацювати програму розвитку промислового овочівництва.

 

 

Fruit-Ukraine.org