Україна нарощує імпорт екзотичних фруктів - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Україна нарощує імпорт екзотичних фруктів

За перші 6 місяців 2020 року Україна збільшила імпорт фруктів, ягід і горіхів на 23% у вартісному та 12% у натуральному виразі. З січня по червень було імпортовано 443 тис. тонн плодово-ягідної продукції, загальною вартістю $333 млн.

 

У першій частині огляду фахівці Української плодоовочевої асоціації розглянули причини збільшення закордонних закупівель фруктів та ягід, які традиційно вирощуються в Україні. У другій частині цього матеріалу пропонуємо розглянути як змінилися поставки екзотичних фруктів за рік.

 

У структурі імпорту фруктів, ягід і горіхів основну частину займають такі позицію як цитрусові та банани, на частку яких припадає 39% та 29% відповідно від загального імпорту свіжої плодово-ягідної продукції.

 

За 6 місяців 2020 року Україна імпортувала 181,7 тис. тонн цитрусових загальною вартістю $129,3 млн. Для порівняння роком раніше аналогічні показники складали 169,7 тис. тонн та $101,9 млн відповідно. Закордонні закупівлі бананів у порівнянні з минулим сезоном також збільшилися. Якщо за перше півріччя минулого року було імпортовано 149,2 тис. тонн цих фруктів, загальною вартістю $85 млн, то в цьому сезоні поставки досягли 174,3 тис. тонн у кількісному та $96,2 млн у вартісному виразі.

 

«На сьогоднішній день вважати такі товарні позиції як апельсини, мандарини та банани екзотичними продуктами можна лише умовно, адже ці фрукти вже давно відомі пересічному українцю і увійшли в щоденний раціон багатьох споживачів. У збільшенні імпорту цитрусових фруктів та бананів немає нічого дивного, адже споживання цих продуктів в Україні зростає з кожним роком, а динаміка росту обсягів закордонних поставок цих позицій прослідковується протягом декількох останніх років. До того ж зростання імпорту в цьому сезоні стимулювала і економічна ситуація в країні. Споживання апельсинів та бананів в період карантину збільшилося, адже жителі, намагаючись скоротити кількість своїх візитів до магазинів, почали віддавати перевагу фруктам з більш тривалим терміном зберігання. Відповідно на цитрусові та банани, які можна зберігати щонайменше 4-5 днів в домашніх умовах, попит зріс ще більше», – зазначає директор з розвитку УПОА Катерина Звєрєва.

Ще однією причиною росту споживання цих фруктів в першому півріччі 2020 року стали високі ціни практично на всі позиції фруктового кошика.

 

«Цього року в Україні були зафіксовані рекордні ціни на яблука. В деяких роздрібних мережах ціни на найпопулярніший фрукт в Україні протягом травня-липня не знижувалися нижче позначки 50 грн/кг. Відповідно, купувати фрукти за такою високою ціною можуть собі дозволити далеко не всі споживачі. Тому значна частина українців в період карантину віддавала перевагу саме більш доступним бананам. Подібна ситуація спостерігалася і в сегменті кісточкових та ягідних культур. Внаслідок несприятливих погодних умов більшість виробників, які займаються вирощуванням суниці садової, лохини, черешні, абрикосу, персика та сливи втратили значну частину урожаю. Відповідно ціни в цьому році на всі ягоди та фрукти були значно вищими ніж роком раніше», – коментує ситуацію виконавчий директор УПОА Семен Крамаренко.

 

Відзначимо, що імпорт інших фруктів та ягід, які не вирощуються в Україні також зріс. Зокрема, за 6 місяців 2020 року закордонні закупівлі фініків, інжиру, ананасу, авокадо, манго та мангостану склали 14 тис. тонн, загальною сумою $12,6 млн, що на 12% та 31% більше ніж роком раніше. Ще більші темпи росту продемонстрували кокосові горіхи та горіхи кеш’ю, імпорт яких за перше півріччя 2020 року зріс на 22% у кількісному та 45% у вартісному виразі.

 

«Останні роки більшість роздрібних мереж, гуртових та роздрібних ринків, онлайн магазинів активно розширюють свій асортимент продукції. На полицях супермаркетах протягом всього календарного року можна знайти фрукти та ягоди, які ще 5-7 років тому в Україні майже неможливо було придбати. Основна причина росту популярності даних фруктів криється у збільшенні кількості споживачів, які ведуть здоровий спосіб життя. Відповідно, раціон таких споживачів, в основному складається з продукції рослинного походження, а свіжі фрукти та овочі є невід’ємною частиною їх раціону. До того ж ріст популярності фруктових міксів та боксів, які зараз можна придбати майже в кожному супермаркеті, також позитивно впливає на збільшення споживання екзотичних фруктів українцями, адже головними складовими більшості таких боксів є нарізані ананаси, манго та кокоси», – зазначає Катерина Звєрєва.

 

Fruit-Ukraine.org