Пулінг, як найважливіший глобальний тренд, або чому Узбекистан, Грузія та Молдова повторять шлях ЄС - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Пулінг, як найважливіший глобальний тренд, або чому Узбекистан, Грузія та Молдова повторять шлях ЄС

Що таке пулінг, як і чому він виник?

Динамічний розвиток роздрібних мереж та дистриб’юції в розвинених країнах сприяло постійному впровадженню нових логістичних рішень, інновацій, а також зниженню витрат на ланцюжок поставок. Найвища конкуренція в галузі змушувала мережі супермаркетів та оптовиків постійно шукати рішення, які б дозволили отримати переваги перед конкурентами.

Крім того, провідні країни світу поступово посилювали екологічні норми й прагнули зниження кількості відходів, що не підлягають вторинній переробці. При цьому тренд на екологічну та економічну стійкість бізнесу (sustainability) з роками лише набирав обертів.

На цій хвилі й з’явився пулінг (pooling) — практика використання багаторазових пластикових ящиків, що складаються (collapsible crates or collapsible boxes) для упаковки, зберігання та розподілу товарів. Ця система вирішує відразу безліч проблем, що стоять перед виробництвом та торгівлею, насамперед продуктами харчування. Але про це трохи нижче.

І хоча система пулінгу успішно функціонує у провідних країнах світу вже понад 30 років, в Узбекистані та інших країнах Центральної Азії, а також у Грузії та Молдові, роздрібні мережі поки що не впровадили подібних систем.

Пулінг особливо важливий для поставок і дистрибуції продуктів, що швидко псуються, таких як фрукти, овочі, м’ясо і молоко. Нижче наведено приклад одного пулінгового циклу компанії IFCO.

У чому переваги багаторазової пластикової тари?

 1. Міцність – один ящик витримує до 120 і більше обертів і живе від 7 до 10 років!
 2. Екологічність – кожна скринька заощаджує еквівалент 120 картонних або дерев’яних ящиків – відповідно, дозволяє зберегти життя безлічі дерев та різко знижує навантаження на систему утилізації відходів, яка також призводить до викиду великої кількості парникових газів.
 3. Економічність – витрати на оборотну тару в середньому у два і більше рази нижчі, ніж на одноразову, що дозволяє: зробити продукт більш доступним для споживача за ціною; б) збільшити ціну продукції фермера, підвищуючи стійкість виробництва. Ці ж цілі досягаються шляхом зниження витрат на транспортування продукції.
 4. Безпека продуктів харчування – більшість продуктів, які пакуються в ящик безпосередньо виробником і в ньому ж виставляються в торговий зал, що суттєво знижує кількість контактів продукції з людиною та ризики для здоров’я споживача. Крім того, тара з якісного харчового пластику менш сприйнятлива до різних видів зараження порівняно з дерев’яною чи пластиковою.
 5. Зниження втрат продукції – міцність тари, несприйнятливість до вологості та її дизайн для забезпечення максимальної безпеки продукції, а також вища швидкість доставки та менша кількість перевантажень та переупаковок з меншою кількістю механічних пошкоджень, дозволяють суттєво знизити втрати продукції на етапі від виробника до кінцевого споживача, що також дозволяє зробити продукцію доступнішою для споживача, а виробництво – вигіднішим для фермера.
 6. Якість та свіжість продукції – завдяки описаним у попередньому пункті перевагам, продукція надходить до споживача свіжішою та якіснішою, що позитивно позначається на попиті на неї.
 7. Зниження втрат продукції на етапі споживання – вища якість і свіжість продукції, особливо овочів і фруктів, дають більше часу її збереження в споживача, що знижує її втрати й цьому етапі. А це також позитивно впливає на екологію, знижуючи навантаження на систему утилізації відходів.
 8. Зростання продажів – багаторазові ящики, що складаються служать одночасно і привабливою стильною вітриною для продукції, що підвищує її продажі.
 9. Зниження витрат супермаркетів –мережі супермаркетів можуть скоротити витрати робочої сили в торговому залі в середньому на 10% внаслідок зниження втрат часу на виставлення продукції до зали та на утилізацію тари.
 10. Зниження транспортних витрат всіх учасників процесу досягається завдяки тому, що коли ящики повертаються із супермаркетів і доставляються виробникам у складеному вигляді, вони займають в 5-6 разів менше місця, ніж тара у зібраному вигляді. Відповідно, кількість поїздок для перевезення даної тари в 5-6 разів менша, ніж для перевезень альтернативних варіантів. А це зниження викидів шкідливих речовин в атмосферу та зниження витрат.
 11. Зниження витрат за нерухомість – цей чинник важливий як для виробника, так само й для оптовика. Однак він особливо важливий для мереж супермаркетів, які переважно розташовані у густонаселених районах міст із дорогою нерухомістю. Пулінгова тара після використання займає в 5-6 разів менше місця, ніж звичайна. Відповідно, можна знизити площі, необхідних її накопичення, і знизити видатки на нерухомість.
 12. Міжнародна торгівля – у країнах, між якими існує можливість безперешкодного ввезення та вивезення багаторазової пулінгової тари (наприклад, у країнах ЄС), це дозволяє різко збільшити обсяги міжнародної торгівлі шляхом підвищення ефективності логістики та зниження витрат на неї.

Історія розвитку пулінгу в ЄС чи до чого тут палети?

Пулінг є яскравим прикладом нового глобального тренду – економіки спільного споживання (shared economy), коли бізнес-модель заснована на колективному використанні товарів та послуг, обміні та оренді замість володіння чи власності на них.

Активні сучасні бізнес-моделі пулінгу багатооборотної тари почали розвиватися в країнах ЄС на початку 90-х років, але концепція пулінга виникла набагато раніше на ринку дерев’яних піддонів. Піонером стала компанія CHEP (Співдружність вантажно-розвантажувального обладнання), яка виникла з організації, заснованої урядом Австралії для управління військовими поставками союзників під час Другої світової війни.Після закінчення війни армія США залишила по собі мільйони синіх піддонів на американських військових базах в Австралії, які потрібно було якось використати. Тому уряд Австралії створив державне підприємство CHEP для керування величезною базою даних піддонів. 1958 року австралійська приватна компанія Brambles придбала CHEP і створила найбільший у світі пул піддонів. Модель виявилася дуже ефективною, тому наступним логічним кроком стало поширення цієї моделі інші сегменти логістики.

Важливу роль у створенні подібної бізнес-моделі пулінгу відіграли також плодоовочеві аукціони Нідерландів, Бельгії та Німеччини, які одними з перших застосували багатооборотну пластикову тару в ЄС як єдину стандартизовану упаковку для всіх учасників аукціонів. У 1992 році представники цих аукціонів створили компанію EURO POOL SYSTEM, яка наразі є одним зі світових лідерів пулінгу оборотної тари, що складається.

Організація ефективного обліку та мінімізація втрат парку багатооборотної тари завжди була непростим завданням для більшості пулінгових компаній, особливо на початку формування ринку подібних послуг. Однак пулінгові компанії виконали його одразу, застосувавши заставний депозит, який компенсував вартість загубленої та зіпсованої тари. З одного боку, ця бізнес-модель максимально мінімізувала ризики пулінгових компаній, але з іншого боку вона стримувала розвиток сервісу, тому що компаніям потрібно було постійно заморожувати величезні оборотні кошти для заставних депозитів.

Тому наступним важливим етапом стала інтеграція системи пулінгу в ланцюжки поставок міжнародних роздрібних мереж, завдяки якій пулінгові компанії змогли поступово відмовитися від заставних депозитів, віддавши перевагу довгостроковим контрактам із роздрібними мережами, де були прописані умови щодо захисту майнових прав пулінгових компаній.

Оскільки питома вага роздрібних мереж країн ЄС у роздрібній торгівлі продуктами харчування вже сягає від 70 до 90%, саме роздрібні мережі формували й продовжують формувати стабільний постійний попит на пулінгові послуги, а також стимулюють підвищення ефективності та впровадження логістичних інновацій.

Ще одним найважливішим фактором розвитку пулінгу було ефективне законодавство ЄС щодо захисту права власності, максимальне спрощення митного законодавства з питань переміщення багатооборотної тари як усередині Європейського Союзу, так і за його межами.

Розширення кордонів самого ЄС за рахунок країн Центральної та Східної Європи також сприятливо позначилося на розвитку пулінгового бізнесу, коли з 2005 по 2010 рік філії найбільших пулінгових компаній відкрили в більшості нових держав-членів, за винятком Литви, Латвії, Естонії, Румунії та Болгарії.

У Румунії та Болгарії філії було відкрито, але вже у 2017 році. В Естонії 2010 року з’явився місцевий пулінговий оператор, який зміг не лише успішно виграти конкуренцію з найбільшими пулінговими компаніями на регіональному ринку, а й вийти на ринок Болгарії. Основною спеціалізацією цього оператора було надання пулінгових послуг для постачальників молочної та м’ясної продукції, а питома вага операцій зі свіжою плодоовочевою продукцією не перевищувала 5%.

Хто вони – лідери ринку пулінгових послуг багаторазової оборотної тари ЄС?

Бурхливий розвиток ринку пулінгових послуг створив можливості розвитку різних видів пулінгових компаній. Більшість ринку пулінгу ЄС зараз контролюють такі міжнародні компанії, як IFCO, EURO POOL SYSTEM, TOSCA, Container Centralen. Ці компанії надають пулінгові послуги на ринках понад 50 країн світу. Також є сильні пулінгові компанії, які концентруються на локальних ринках своїх країн, наприклад, у Великій Британії, Іспанії, Італії, Німеччині, Швеції, Фінляндії, країнах Балтії. Подібні компанії змогли не лише успішно витримати конкуренцію із глобальними гравцями, а й продовжували активно розвиватися.

Міжнародна експансія пулінгу – найважливіший фактор конкурентоспроможності на світовому ринку овочів та фруктів

Попри те, що ринок ЄС постійно зростає й величезний за розміром, міжнародні пулінгові компанії не збиралися залишатися в його межах. Дуже швидко учасникам плодоовочевого бізнесу стали очевидні переваги міжнародної торгівлі з використанням багаторазової пулінгової тари, що суттєво підвищувало конкурентоспроможність для постачальників, розширювало можливості розвитку виробництва овочів і фруктів у цій країні, а імпортеру та мережі давало важливі переваги перед конкурентами.

Природно, що при експансії на світовий ринок пулінгові оператори орієнтувалися на обсяги експорту в ЄС та імпорту з ЄС з метою підвищення максимальної ефективності використання наявного пула тари.

Тому вже в 1993 році найбільший міжнародний пулінговий оператор IFCO відкрив компанію в Аргентині, в 1994 році в Японії, в 1999 році в ПАР, у 2000 році в Туреччині та США, у 2006 році в Бразилії, у 2011 році в Сербії, у 2015 році у Китаї та Чилі, у 2016 році в Канаді та Колумбії. Експансія відбувалася як за рахунок відкриття нових компаній та інвестицій у необхідну інфраструктуру, так і завдяки злиттям та поглинанням регіональних пулінгових компаній, наприклад, у Чилі, Колумбії та Японії. Тому, якщо міжнародні пулінгові компанії спочатку орієнтувалися на торгові потоки, пов’язані з ринком ЄС, то після масштабних інвестицій у США, Південній Америці та Азії, залежність від європейського ринку почала швидко знижуватися.

Піддони – найважливіша частина системи пулінгу

У процесі розвитку, реагуючи на попит, більшість міжнародних пулінгових компаній намагалися максимально покрити потребу своїх клієнтів у багатооборотній транспортній тарі, до якої належить не лише пластикова тара, а й дерев’яні та пластикові піддони.Тому пулінгові компанії активно нарощували парк піддонів, надаючи роздрібним мережам повний сервіс, а найбільший світовий пулінговий оператор дерев’яних піддонів компанія CHEP почала інвестувати у власний пул багатооборотної пулінгової тари. Також міжнародний пулінговий оператор EURO POOL SYSTEM у 1992 році створив компанію LPR, яка надає в оренду червоні дерев’яні та пластикові піддони на ринку ЄС, товарообіг компанії за підсумками 2022 року становив близько 300 млн євро.

Приклад пулінгових палет

 

Міжнародні злиття та поглинання пулінгових компаній приваблюють навіть портфельних інвесторів

Подібна конкуренція призвела до значних трансформацій на ринку, тому що компанія CHEP у 2005 році продала компанії IFCO свій пул багатооборотної тари в США, але вже у 2010 році компанія CHEP придбала компанію IFCO за $1.25 млрд доларів США, розділивши напрямок пулінгу піддонів і пластикової тари між двома компаніями, і у 2019 році продала компанію IFCO міжнародним інвестиційним фондам за $2,5 млрд, залишивши при цьому операторів пулінгу пластикової тари в Австралії, Новій Зеландії та ПАР.

Основним галузевим драйвером розвитку пулінгових компаній була плодоовочева галузь, тому що одноразова транспортна упаковка для свіжої плодоовочевої продукції коштує набагато дорожче за транспортні упаковки з інших галузей. Також у ланцюжку поставок свіжої плодоовочевої продукції відбувається значний розмір списань у разі використання окремо одноразової тари для транспортування та додатково тару для викладення у торговому залі.

Чи вб’є пулінг банановий ящик, знищивши основний потік тари для країн Центральної Азії, Кавказу та Східної Європи?

Яскравим прикладом глобалізації плодоовочевої торгівлі за допомогою пулінгових компаній є застосування багатооборотної пластикової тари експортерами бананів в Еквадорі. Головна мотивація їх полягає в тому, вартість оренди пулінгової тари вдвічі дешевше, ніж купівля одноразової бананової скриньки, яка зараз коштує дорожче 2 доларів.

Попри те, що багатооборотна тара понад 50 днів перебуває в дорозі з Еквадору до ЄС та назад – це все одно вигідно. Однак для запуску нових напрямків пулінговим компаніям потрібен певний масштаб, як правило, мінімальний гарантований обсяг ринку має бути щонайменше 1 млн ящиків бананів за один оборот, а це приблизно відповідає 19 тис. тонн. І таких оборотів між двома учасниками ринки має бути щонайменше чотири на рік. Тільки тоді міжнародний пулінговий оператор починає вивчати новий напрямок, оцінюючи ризики, обсяг необхідних інвестицій, потенційну прибутковість.

Звичайно, не менш важливо, щоб у країні, яка купує банани, були всі необхідні умови для запуску системи пулінгу. Тому потенційно не можна виключити, що саме імпорт банана, який зараз є головним джерелом де-факто багаторазової картонної тари (бананових ящиків) для Узбекистану, Грузії, Таджикистану та Молдови, може не лише залучити міжнародних пулінгових операторів до цих країн, а й різко підвищити вартість логістики для учасників ринку, які беруть участь у пулінгу рахунок зростання вартості бананового ящика. У результаті навіть невеликі учасники ринку будуть змушені приєднатися до системи пулінгу, бо це стане вигідніше, ніж закупівля дорогої одноразової ненадійної та не надто якісної тари.

Який розмір ринку пулінгової тари в ЄС і як швидко він зростає та що стимулює це зростання? Що таке ESG-принципи?

Найбільші оператори систем пулінгу Євросоюзу за підсумками 2022 року управляють парком понад 1 млрд багаторазових пластикових ящиків, що складаються, здійснюючи щороку понад 6 млрд оборотів тари. Оборот цих компаній сягає 2 млрд євро.

За різними оцінками, зростання обсягів ринку пулінгової тари ЄС найближчими роками становитиме від 4% до 6% на рік.

Однією з ключових переваг пулінгу, що став останніми роками найважливішим драйвером розвитку ринку, була його екологічність порівняно з іншими видами одноразової транспортної упаковки.Враховуючи, що більшість міжнародних пулінгових компаній для проведення своєї експансії залучали значні інвестиції на привабливих умовах, які можна було залучити лише дотримуючись ESG принципів (Environmental, social, corporate governance) або принципів дотримання екологічної та соціальної відповідальності, а також принципів відповідального корпоративного управління.

Принципи ESG також є важливими для портфеля інвестиційних фондів. Тому пулінгові компанії фактично стали піонерами ринку ESG інвестицій, що сформувався після 2011 року. Щороку лідери ринку складають ESG звіти, де скрупульозно відзначають скільки викидів CO2, води, електрики протягом року було заощаджено внаслідок використання моделі сталого розвитку бізнесу завдяки застосуванню моделі пулінгу. Природно, що компаніям з Узбекистану, Таджикистану, Грузії, Молдови та інших країн регіону використання системи пулінгу дозволить значно спростити доступ до подібних інвестицій, і цей фактор також не варто недооцінювати!

Розвиток пулінгу також дозволив виробникам пластикової тари отримати новий ринок збуту та максимально завантажити виробничі потужності. Крім того, новий імпульс отримали інвестиції у виробництво мийного обладнання. Лізингові компанії також не залишилися осторонь цього тренду.

Інновації та ІТ, як найважливіший фактор розвитку пулінгу.

Постійне впровадження інновацій темпами, що випереджають розвиток роздрібної торгівлі, дозволяє пулінговим компаніям бути стратегічними партнерами для роздрібних мереж та виробничих підприємств. Наприклад, щойно роздрібні мережі почали інвестувати в автоматизацію розподільчих центрів, пулінгові компанії почали інвестувати у розробку IT-рішень та новий дизайн багаторазових пластикових ящиків, які значно підвищують ефективність обліку та розподілу продукції.

Також окремо необхідно відзначити дедалі більшу роботизацію виробничих підприємств, розподільчих центрів роздрібних мереж у країнах ЄС та США. Почасти цьому сприяв гострий дефіцит людей, які бажають займатися подібною монотонною роботою та дуже високі витрати на робочу силу, що перекладаються на вартість продукції. Додатковим стимулом стали також чимраз більші вимоги до безпеки продуктів харчування, для чого необхідно було усунути ризик поширення вірусів та інших захворювань, що переносяться людьми.

З кожним роком пулінгові компанії збільшують інвестиції в роботизацію своїх сервісних центрів з метою підвищення продуктивності мийних та пакувальних ліній та конкурентоспроможності послуг.

Наприклад, застосування RFID (radio-frequency identification або радіочастотна ідентифікація) — це спосіб автоматичної ідентифікації об’єктів, в якому за рахунок радіосигналів зчитуються дані, що зберігаються у RFID-мітках, розміщених на кожній скриньці.Розвиток RFID технології є основою для масштабного застосування в майбутньому пулінговими компаніями інтернету речей IoT, що дозволить не тільки контролювати наявність, запасів та рух багатооборотної тари, а й збирати важливі дані про продукцію, що знаходиться в ній, підвищуючи простежуваність, підвищуючи контроль якості та дотримання принципу. FIFO (First In – First Out – система вантажообігу за принципом “Першим прийшов – першим пішов”, що означає, що вантаж, що першим прийшов на склад, першим і відвантажується з нього).

Приклад IT-рішення, що дозволяє за допомогою RFID контролювати активи

Ще одним прикладом є розробка спеціальних видів тари для відносно нової індустрії E-Grocery, які враховують логістичні потреби роздрібних мереж для формування та доставки продукції кінцевому споживачеві. Наприклад, для цього сегмента в бортах багатооборотної тари робляться прорізи, які дозволяють фіксувати пластикові пакети, підвищуючи ефективність підготовки та видачі замовлень.

Приклад пулінгової скриньки, створеної для потреб Е-Grocery

Роль пулінгу у зниженні впливу на зміни клімату

Факти про пулінг і динамічна історія його розвитку переконливо доводять, що перспективи цього напряму величезні. Особливо актуальним наразі є позитивний вплив ефективного використання оборотної багаторазової тари, що складається, на зміни клімату. Тут потрібно наголосити на кожному слові, тому що викинувши будь-яке з них: ефективність, оборотність, багаторазовість або складання, ми відразу ж різко зменшимо позитивний ефект від пулінгу.

Пулінг дозволяє знизити кількість поїздок вантажного транспорту, зменшити втрати продукції на всіх етапах розподілу продукції, різко знизити кількість відходів, у тому числі не підлягають переробці, зменшити площі складських приміщень та підприємств роздрібної торгівлі тощо. Таким чином, пулінг – це яскравий приклад циркулярної економіки нового типу, необхідної для зниження впливу людини на довкілля.

Очікується, що вже найближчим часом у країнах ЄС питома вага оборотної пластикової тари сягне 60%. В Україні система пулінгу працює вже понад десять років і її питома вага також активно зростає. Ми дуже сподіваємося, що найближчими роками пулінгова тара почне активно застосовуватися також у Грузії, Молдові, Узбекистані та Таджикистані, тобто тих країнах, де працює проєкт EastFruit. Однак ми будемо раді поділитись нашим досвідом і з колегами з інших країн, зацікавлених у розвитку пулінгу у своїх країнах та регіонах.

Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту ФАО

Федір Рибалко, міжнародний консультант ФАО

У цьому матеріалі нами були використані фотографії та цифри з наступних джерел:

 1. IFCO ESG Report 2022 https://www.ifco.com/about-ifco/sustainability/esg-report-2022/

2.EURO POOL SYSTEM ESG Report 2021 https://www.europoolsystem.com/sustainability-report-               2021/foreword

3.CHEP Zero Waste World Program https://www.chep.com/sustainability

4.TOSCA ESG Report 2022 https://www.toscaltd.com/sustainability/

УПОА