Звичайний виноград дозволяє виробникам обрати не один додатковий варіант для більшого заробітку - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Звичайний виноград дозволяє виробникам обрати не один додатковий варіант для більшого заробітку

Виноград здавна використовується як джерело різних продуктів. Вживати у їжу можна не тільки самі плоди, а й листя, пагони, кісточки, і навіть вусики, а це надає виробникам не один додатковий варіант для додаткового заробітку, пише УПОА.

 

Соуси з винограду до салатів, м’яса і риби, маринована закуска з пагонів і листя винограду, освіжаючий чай з виноградного листя – це далеко не всі продукти, які можна отримати при вирощуванні винограду.

 

Як зазначає Катерина Звєрєва, директорка з розвитку Української плодоовочевої асоціації, керівниця сайту Міжнародної інформаційно-аналітичної платформи East-Fruit.com, виноград – цінний ресурс для фермерів, практично безвідходний, що пропонує різні можливості для отримання доходу. Від вирощування столового винограду та винограду винних сортів до використання виноградного листя та пагонів у кухнях різних країн, виноград має різноманітні цілі.

 

У всьому світі вирощують як столовий, так і виноград для виробництва вина. Столовий виноград зазвичай вживають у свіжому вигляді. У цих двох категорій винограду є свої особливості, причому столовий виноград солодкий і великий, а виноград винних сортів зазвичай менший і містить більше цукру, що робить його більш придатним для ферментації.

 

У країнах Східної Європи, Кавказу, Центральної Азії та в Європейському Союзі вирощують різні сорти столового винограду. Цей виноград цінується за свій смак, зовнішній вигляд і ринкові можливості.

 

Крім вживання у свіжому вигляді, виноград також використовують для виробництва соку, варення і родзинок. Ці товари з додатковою вартістю надають додаткові можливості для отримання доходу фермерами.

 

А виноградне листя використовують у традиційних кулінарних стравах Центральної Азії та Кавказу, у турецькій і грецькій кухні у вигляді долми – страви, приготованої шляхом обгортання приправленого рису або м’яса в листя винограду.

 

Свіжі виноградні пагони використовуються в кулінарії, їх часто додають для поліпшення смаку страв. Також їх маринують і подають як закуску.

 

Такі країни як Україна, Узбекистан, Таджикистан, Грузія та Молдова мають значний потенціал для вирощування винограду. Сприятливий клімат і родючі ґрунти сприяють його вирощуванню.

 

Традиції вирощування винограду та виноробства в країнах, таких як Грузія та Молдова, сприяють маркетингу винограду з цих країн на зовнішніх ринках. У Молдові торік виробництво тільки столового винограду в країні становило майже 120 тис. тонн, 2021 року – приблизно 85 тис. тонн, 2020 року – трохи більше ніж 70 тис. тонн. Максимальний урожай столового винограду в Молдові було зібрано 2018 року – близько 126 тис. тонн, повідомляє EastFruit. Загальна площа плантацій столового винограду в країні, за експертними оцінками, становить 16-17 тис. га.

 

В Україні також виробляють виноград столових і винних сортів експортної якості, тут велика кількість придатних земель для вирощування винограду, сприятливі кліматичні умови, що дають змогу виробляти високоякісний виноград столових і винних сортів. На жаль, як висловила свої побоювання співвласниця української компанії “Шалені Долі” – виробника винограду Тетяна Шмаглюченко, під вагою сьогоднішніх проблем, пов’язаних із війною, українське виробництво винограду столових сортів ризикує перетворитися на “нішеве, крафтове“.

 

Як зазначає Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО), щорічно світова торгівля столовим виноградом протягом останніх п’яти років зростала приблизно на $300 млн щороку, що робило столовий виноград одним із сегментів плодоовочевої торгівлі, що зростали найшвидше. Особливо став популярним виноград безкісточкових сортів. Виноград безкісточкових сортів – це зручний продукт. Його можна взяти як снек із собою на роботу або в дорогу. У цьому плані він навіть зручніший за яблуко, яке не можна з’їсти повністю і розмір якого, здебільшого, не дає змоги його упакувати в ланчбокс.

 

За словами Андрія Ярмака, Молдова є одним із найбільших експортерів столового винограду в Європі й однозначно найпівнічнішою та “найхолоднішою” країною-експортером цих фруктів. Сусідня Україна, що має подібні кліматичні умови в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, столовий виноград взагалі не експортує і навіть свій ринок не задовольняє.

 

“Однак, насправді, перспективи виноградної галузі цих країн цілком можуть бути дуже цікавими, за правильного підходу до організації бізнесу”, – упевнений експерт.

 

Якщо не на свіжий ринок, то які продукти можна отримати з винограду?

 

“З плодів, листя і пагонів “вусиків” винограду можна виробляти різні додаткові продукти, включно з:

 

1.Виноградне вино і соки: найпопулярніший продукт, який можна отримати з винограду. Фермери можуть виробляти своє власне вино, випускаючи його під своєю маркою, продаючи в локальних магазинах або експортуючи його.

 

2.Соуси (виноградна сальса), джем, пастила: виноградні плоди можуть бути використані для приготування соусів, консервів, пастили, джемів. Фермери можуть виробляти й продавати ці продукти у фермерських крамницях, на фестивалях їжі, або в спеціалізованих нішевих магазинах. Виноградне листя надає соусам ніжного смаку та аромату, а також сприяє поліпшенню травлення завдяки своїм антибактеріальним властивостям.

 

3.Виноградний сік, а також похідні, такі як виноградний оцет. Виноградні соки також використовуються для виготовлення охолоджувальних та освіжальних напоїв.

 

4.Виноградна олія: з насіння винограду можна витягувати олію, яка може бути використана в кулінарії або в косметичній галузі. Фермери можуть продавати цю олію як власний готовий продукт або пропонувати для іншої промисловості: косметологічної, фармацевтичної, кулінарної. Олію з кісточок винограду широко використовують у виробництві косметичних засобів, таких як креми, лосьйони, маски для обличчя та волосся. Вона багата на антиоксиданти, має зволожувальні та живильні властивості, а також сприяє омолодженню шкіри. Виноградний оцет використовується в господарських цілях, як-от очищення поверхонь і усунення неприємних запахів.

 

5. Листя винограду: листя винограду можна використовувати для приготування традиційної страви Центральної Азії та Кавказу – долма. Фермери можуть продавати свіже або консервоване листя винограду в спеціалізовані магазини або поставляти в ресторани.

 

6. Виноград є важливим інгредієнтом у виробництві цукерок, шоколаду та інших солодощів. Більш солодкі сорти винограду ідеальні для приготування солодощів.

 

7. Виноград і його компоненти також використовуються у виробництві лікарських препаратів. Він містить корисні сполуки, такі як поліфеноли, флавоноїди та ресвератрол, які мають антиоксидантні та протизапальні властивості. Ці речовини допомагають у боротьбі із серцево-судинними захворюваннями, зниженні рівня холестерину, поліпшенні травлення і підтримці загального здоров’я.

 

“Краса й атмосфера виноградних полів відкривають для фермерів можливість отримання додаткового доходу, влаштовуючи екскурсії, фотосесії, пікніки для клієнтів, які хочуть насолодитися природою, свіжістю стиглого винограду, вином і сонцем. Тому деякі фермери у своїх виноградниках відкривають зони пікніка та відпочинку, а також фотосесій.

 

Таким чином, окрім додаткового доходу, фермери розвивають власну репутацію, підвищують впізнаваність серед споживачів, сприяють створенню комплексної туристичної пропозиції та доповнюють спектр культурного і смакового ландшафту регіону, країни.

 

Так, в Україні, протягом декількох років розвиваються проєкти захисту географічних назв традиційних для певної місцевості фермерських продуктів, а також створені туристично-фермерські об’єднання, маршрути, такі як “Дорога вина і смаку Закарпаття”, “Дорога сиру і вина Бессарабії” та інші”, – зазначає Катерина Звєрєва.

 

 

 УПОА