Ягідникам України доведеться пристосовуватися: зміни клімату диктують нові вимоги до систем вирощування
Аномальна погода цього року суттєво вплинула абсолютно на всі ягідні культури, які вирощують фермери України. Чимало ягідників не зберуть запланованого врожаю, і майже всі не отримають очікуваної якості, пише УПОА.
Про це в інтерв’ю для SEEDS розповів Президент Української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник.
– Аномальна погода суттєво вплинула на ягідні культури, але що завдало більшої шкоди: весняні приморозки чи тривала літня спека?
– Спека. До її початку вдалось зібрати тільки суницю садову. Окрім неї спека вплинула абсолютно на всі інші культури: кавун, диня, лохина, малина, абрикос, персик. Все, абсолютно все. Найбільше страждають ті аграрії, в яких немає зрошення.
В кого зрошення є, – просто впала якість. Тривала спека суттєво вплинула на лежкість. Ягоди перестигали і через спеку падали на полі, – їх просто не встигали збирати. Ця ситуація призвела до додаткових витрат у всіх виробників. Але це не питання втраченого урожаю, це, швидше, питання втраченої якості та опцій для експорту.
На мою думку, головне те, що це не аномалія, такі температурні режими. Я думаю, що йдеться вже про закономірність. Повернення до того, як було раніше, скоріш за все, уже не буде.
— Чи можна якось захиститися ягідникам, аби нинішній сезон не повторився?
— Ні. Боротися зі спекою набагато важче, ніж з приморозками. Українським фермерам вже сьогодні треба переглядати системи з вирощування ягід, овочів та фруктів. Обов’язково використовувати спеціальне зрошення, затіняючі сітки, можливо, навіть висаджувати інші сорти. Але це все зробити дуже непросто і не так швидко. Доведеться пристосовуватися.
– Нещодавно у ЗМІ з’явилась інформація про антирекорд цін на лохину в Україні. Це правда, чи ситуація не настільки катастрофічна?
– Немає ніякого антирекорду – все нормально. Варто просто подивитися на середні ціни внутрішнього ринку. Минулого року середня ціна продажу лохини з поля у деяких господарств Житомирської області була 102 гривні за кілограм. Наразі середня ціна 105 гривень, це якщо не враховувати курс національної валюти. Так, долар зараз трошки вищий, ніж минулого року, але і ціна на лохину в гривні також трохи більша за минулорічну.
Читайте також: Більш збиткового сезону суниці садової в Україні не було останні 12 років
Зараз масовий сезон лохини закінчився, він вже не особливо вплине на її вартість. Хіба що ціна на пізні сорти трохи виросте, відсотків на 10-15. Але і попит впаде суттєво – люди вже наїлися лохини, вже актуальні кавуни та інші сезонні культури.
– Українські ягідники кажуть, що лохина має меншу врожайність від запланованої. Чи вигідно займатись цією культурою в Україні далі?
– З врожаєм цього року гірше, ніж в минулому. В першу чергу, через приморозки, які були у травні, а в другу чергу, через сильну спеку зараз. Тобто є питання по якості. А по кількості, думаю, врожай буде меншим.
Щодо рентабельності. Лохина цілком нормальна культура, просто, коли говорять: «о, ціна 90-100 гривень за кілограм», а нічого, що собівартість 60? Так, маржинальність трохи впала, але чи варто через це розкорчовувати лохину, куди ви вклали 30-40 тисяч доларів на гектар?
Україна зараз активно розширює експорт лохини. І надалі він буде тільки зростати. Це, до речі, якраз і дозволяє тримати ціни більш-менш на рівні.
– Кавуни (нова ягода на полях всієї України) яку цьогоріч врожайність мають вони? Наскільки вигідно їх вирощувати, – нині ціни на ці ягоди трохи впали.
– Вони не просто «трохи впали» – ціни на кавуни обвалилися, і ще будуть падати далі. Це було очікувано, бо зараз кавуни вирощують, де тільки можна.
Це наша вічна біда. Наша ментальність. Потрібно системно займатися чимось одним, чи кількома позиціями кожен рік, працювати над собівартістю, ефективністю та каналами збуту. Українські фермери, не розібравшись, то те висадили, то інше – обвалили ринок, всім все зламали, отримали збитки і побігли займатись іншими культурами. Це і катастрофа, і парадокс.
– Абрикоси: ці дерева вже відновились і цьогоріч маємо гарний врожай. Однак в Україні їх активно витісняють персикові сади, наскільки перспективні вони?
– Я не знаю щодо врожайності, але в Україні виробництво абрикосів падає. Це дуже складна у вирощуванні, непрогнозована і вибаглива культура. Транспортування її також проблематичне.
Щодо персиків, – так, сьогодні це перспективно. І через зміни клімату, і через використання різних гібридних сортів, які більше підходять для нашої зони. Для внутрішнього ринку нам буде достатньо власних персиків, принаймні по сезону.
– З’явились повідомлення, що деякі ягідники через брак робочої сили залишають врожай на плантаціях. Чи відомі вам такі випадки? Чому так сталось?
– Так, з людьми цього року однозначно важче. Але не можна сказати, що загалом по всій Україні ягоду не зібрали. Мені відомо, що в певних господарствах є втрати, причому суттєві – вимірюються сотнями тонн. В інших – все гаразд, зібрали, чи зберуть весь врожай.
Але в цілому ситуація суттєво важча, ніж минулого року. Серед основних причин: мобілізація, додаткова міграція за кордон. Війна.