У МЕРТ презентували пропозиції щодо розвитку промислового картоплярства - УПОА Українська плодоовочева асоціація

У МЕРТ презентували пропозиції щодо розвитку промислового картоплярства

14 липня, у форматі Zoom-конференції відбулася перша зустріч робочої групи з питань сприяння розвитку картоплярства та овочівництва при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, яку очолив заступник Міністра Тарас Висоцький. Нагадаємо, що робоча група була створена на багаточисленні запити Української асоціації виробників картоплі (УАВК), Української плодоовочевої асоціації (УПОА), Асоціації «Херсонський кавун» та народних депутатів. Фахівці УПОА також долучилися до першої зустрічі  з пропозиціями стосовно програм розвитку овочівництва. Більш детально ознайомитися з пропозиціями УПОА можна за посиланням.

 

Від імені картоплярів пропозиції та програму з підтримки галузі висунув Сергій Рибалко, голова фермерського господарства «Аделаїда». Він  презентував програму розвитку промислового картоплярства, основним завданням якої є позбавлення України від імпортної залежності в сегменті картоплі.

«Одне з головних завдань програми – забезпечення України столовою картоплею у розмірі 800 тис. тонн, що на сьогоднішній день становить близько половини всього обсягу картоплі, що торгується в державі. Якщо взяти до уваги, що Україна виробляє 21 млн тонн картоплі, з яких 4 млн тонн споживається всередині країни, 4 млн тонн – висаджують виробники, а все інше йде на корм тваринам, або викидається, то ситуація є катастрофічною. Сьогодні в Україні торгується близько 1,5-1,7 млн тонн картоплі. Всі інші 2,3 млн тонн картоплі (від загального обсягу споживання у розмірі 4 млн тонн – УПОА), які споживаються – це самозабезпечення господарств населення, тобто та продукція, яка вирощується на городах, на дачах та присадибних ділянках», – коментує ситуацію Сергій Рибалко.

 

Він також зазначив, що сегмент переробки картоплі в Україні на сьогоднішній день майже не розвивається. Україна щорічно переробляє всього 300 тис. тонн картоплі. Для порівняння, Бельгія виробляючи 6,5 млн тонн цих коренеплодів, переробляє 5,5 млн тонн.

 

«Одним з напрямів розвитку переробки є забезпечення картоплею місцевих крохмальних заводів. За нашими підрахунками, галузь щорічно потребує близько 300 тис. тонн крохмальної картоплі для нормального функціонування всіх п’яти сучасних крохмальних заводів, які сьогодні є в Україні. В минулому році через відсутність пропозиції працювало лише три з них. Також, зауважимо, що в Україні декілька виробників чіпсів планують наростити свої потужності. Наразі, в країні переробляється близько 100 тис. тонн картоплі на чіпси щорічно, і за наявності достатньої бази цей показник може збільшитися до 160 тис. тонн. Серед інших напрямків переробки картоплі варто виділити сегмент картопляного пюре, який потрібно забезпечити картоплею в обсязі 50 тис. тонн та сегмент картоплі-фрі, споживання якої сьогодні коливається в межах 35 тис. тонн», – зазначив Сергій Рибалко.

 

Для поліпшення ситуації в сфері картоплярства, запропонована з боку картоплярів програма передбачає відшкодування 25% вартості будівництва сховищ, оскільки сьогодні в Україні відчувається нестача сучасних картоплесховищ. За словами Сергія Рибалка, на сьогоднішній день в Україні загальний обсяг існуючих картоплесховищ складає 350 тис. тонн. При цьому, обсяги картоплі, які торгуються через роздрібні мережі та супермаркети сягають 700-750 тис. тонн. Врахувавши той факт, що обладнані сховища необхідні і для картоплі, що йде на переробку, сьогодні дефіцит потужностей – близько 1,150 млн тонн для зберігання. Згідно розрахункам, побудова сучасного сховища обсягом 10 тис. тонн обійдеться в 100 млн грн. Відповідно, введення відшкодування 25% вартості будівництва сховищ, дозволить в найближчі два роки українським господарствам побудувати нові сучасні склади, загальний обсяг яких складе 92 тис. тонн.

 

Ще одне питання, вирішення якого передбачається запропонованою програмою, є 20%-ва компенсація вартості сертифікованої насіннєвої картоплі. Сьогодні легальний ринок насіннєвої картоплі в Україні складає близько 100 млн грн. При цьому, частка тіньового ринку є в рази більшою. Відповідно, компенсація насіннєвого матеріалу дозволить вивести в правову площину значну частину тіньового рику,  що в свою чергу покращить фітосанітарну ситуацію на ринку картоплі.

 

Компенсація зрошувальної техніки українського виробництва – ще одна пропозиція від картоплярів.

 

На думку Сергія Рибалка прийняття вищезазначеної програми розвитку картоплярства дозволить значно збільшити площі під цією культурою та вирощувати той обсяг картоплі, який запланований. За підрахунками картоплярів розширення виробництва передбачає створення 10 тис. додаткових робочих місць, без урахування сезонних працівників, які залучаються на доробки картоплі у південних регіонах. Це дозволить за рахунок податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) збільшити надходження до бюджету приблизно на 52 млн. грн щорічно.

 

Директорка з розвитку Української плодоовочевої асоціації Катерина Звєрєва зазначила, що всі напрямки підтримки, які передбачає програма розвитку промислового картоплярства, хотіли б бачити і виробники овочів.

 

«Пропозиція Української плодоовочевої асоціації полягає в наданні підтримки тим виробникам, які займаються вирощуванням овочів «борщового» набору, тобто тих овочів які є базовими для українців. Більш того, ми пропонуємо звернути увагу на залучення інвестицій не тільки в галузь вирощування, але й доробки та переробки продукції, включаючи зберігання, миття, сортування, сушку та заморозку. Тобто, це всі напрямки, які дозволяють створити продукцію з високою доданою вартістю, що в свою чергу, дозволить забезпечити якісною продукцією як внутрішній, так і зовнішні ринки», – коментує ситуацію Катерина Звєрєва.

 

 

Зазначимо, що рішення про держпідтримку українського овочівництва на 2021-2023 рр. буде прийнято за результатами засідань робочої групи щодо розвитку галузі за участі керівництва МЕРТ, профільних асоціацій та агровиробників.        

 

 

За словами голови Робочої групи Тараса Висоцького наступне засідання заплановане на 4 серпня. До цього періоду члени робочої групи мають надати свої пропозиції та зауваження стосовно програми розвитку промислового картоплярства та напрацювати програму розвитку промислового овочівництва.

 

Fruit-Ukraine.org